عملیات ویژه یونیسف جهت توزیع واکسن کووید

© East News/Pixtalیونیسف
یونیسف - اسپوتنیک ایران
Telegram
بنیاد یونیسف جهت ارسال واکسن به کشورهای جهان در چارچوب مکانیزم «کوواکس» همکاری می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک با استناد به اعلامیه دفتر مطبوعاتی سازمان ملل متحد، بنیاد یونیسف جهت ارسال واکسن به کشورهای جهان در چارچوب مکانیزم «کوواکس» با بیش از 350 شرکت و سازمان همکاری می‌کند تا تحویل آن به 92 کشور جهان بشکل هر چه سریعتر میسر شود.

قرار است واکسن برای کشورهای دارای سطح درآمد پایین و متوسط سریع‌تر و امن‌تر تحویل داده شود. یونیسف میزان ضروری امکانات برای نقل و انتقال واکسن را به اطلاع شرکت های هواپیمایی جهان رسانده است و راههای حمل و نقل حدود 2 میلیارد دُز واکسن در سال آینده را با آن‌ها بررسی کرده است. قرار است 1 میلیارد دُز از طریق دریایی حمل و نقل شود.

در اطلاعیه یونیسف آمده است:« انتظار می رود، خرید، تحویل و توزیع واکسن علیه کووید -19، بزرگ‌مقیاس ترین و سریع ترین عملیات از این نوع باشد».

دبیرکل سازمان ملل: از روسیه به خاطر آتش‌بس در قره باغ سپاسگزاریم - اسپوتنیک ایران
دبیرکل سازمان ملل: از روسیه به خاطر آتش‌بس در قره باغ سپاسگزاریم

شایان ذکر است که ریاست سازمان جهانی بهداشت گفته بود که واکسن می تواند به پاندمی کووید -19 پایان بدهد و نوری در انتهای این تونل تاریک کرونایی دیده شود.

در 31 دسامبر سال 2019، مقامات چینی از شیوع ذات الریه پنومونی ناشناخته در شهر ووهان در بخش مرکزی این کشور (استان هوبی) به سازمان بهداشت جهانی اطلاع دادند. کارشناسان عامل ایجاد کننده بیماری را شناسایی کرده اند، این یک ویروس جدید است.

این ویروس می‌تواند از طریق قطرات تنفسی از انسان به انسان هم منتقل شود.حدس زده می‌شود که ممکن است این بیماری از طریق تماس با این آبزیان یا خوردن آنها منتقل شود، ولی هنوز نتیجه نهایی در این زمینه حاصل نشده است.

دوره نهفتگی این بیماری به طور متوسط حدود 7 روز است و علائم بیماری پس از گذشت این بازه زمانی در بدن فرد مبتلا ظاهر می‌شود. علائم شامل تب، بدن درد، گلو درد، سرفه، درد عضلات، آب ریزش بینی، سر درد است. برخی دچار علائم گوارشی مثل تهوع و اسهال می‌شوند. آنچه باعث نگرانی می‌شود این است که فرد دچار ذات الریه شود.

سازمان بهداشت جهانی شیوع این بیماری را فوریتی با اهمیت بین المللی تشخیص داد و نام رسمی آن را بیماری COVID-19 گذاشت.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала