پشت پرده افزایش نرخ ارز در ایران مشخص شد

CC0 / Pixabay / پشت پرده افزایش نرخ ارز در ایران مشخص شد
پشت پرده افزایش نرخ ارز در ایران مشخص شد - اسپوتنیک ایران
اشتراک
رئیس اتاق بازگانی ایران و چین به پیامدهای منفی واردات بدون انتقال ارز برای اقتصاد کشور اشاره کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرآنلاین، مجیدرضا حریری، رئیس اتاق بازگانی ایران و چین، گفت: واردات بدون انتقال ارز به معنای واردات کالا بدون درخواست ارز از مراجع رسمی کشور است. اگر کسی ارزی در خارج از کشور دارد، عقل و منطق حکم نمی‌کند، آن را به داخل کشور بیاورد.

وی افزود: در شرایطی که ارزش ریال در حال کاهش ارزش است و غالب مردم سرمایه خود را به بازارهای بورس، ارز و مسکن وارد می‌کنند، برخی مدعی هستند با واردات کالا، مایلند دلار خود را به ریال تبدیل کنند که امری غیر عادی به حساب می‌آید.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران: برآوردهای اولیه برای هر بشکه 40 نفت دلار است - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
تاثیرات تحریمی آمریکا بر نرخ ارز و نفت در بودجه سال آینده ایران

حریری اظهار داشت: با آزادسازی واردات بدون انتقال ارز در بهترین و خوشبینانه‌ترین حالت، زمانی که بانک مرکزی به قصد تعدیل نرخ ارز در حال تزریق منابع ارزی به بازار است، واردکنندگان برای تأمین ارز مورد نیاز به بازار آزاد مراجعه کرده، تقاضا در بازار ارز را افزایش داده و به تبع آن نرخ ارز نیز افزایش خواهد یافت.

وی تأکید کرد: اگر این تصمیم انجام نمی‌گرفت، سقوط فعلی نرخ ارز با سرعت بیشتری درحال انجام بود و مقاومت فعلی در ازای کاهش بیشتر نرخ ارز به حداقل می‌رسید.

این فعال اقتصادی با اشاره به ورود ارز ناپاک از شیوه واردات بدون انتقال ارز به کانال بانکی کشور گفت: با آزادسازی واردات بدون انتقال ارز، فرد قاچاق‌چی با ورود ارز خود به کشور منشأ آن را پنهان کرده و از این طریق اقدام به پول‌شویی می‌کند. این‌ها اتفاقاتی است که در پشت پرده این تصمیم درحال انجام است.

حریری ادامه داد: واردکنندگان و باندهای قاچاق با تشویق حضور مقامات کشور در گمرک، حواشی رسوب کالاها در گمرکات را ایجاد و تشدید کردند. ورود کالا به گمرک آن هم قبل از تخصیص ارز تخلف است و باید دلیل آن را از مسئولان گمرک و واردکنندگان کالا جویا شد.

رئیس اتاق بازگانی ایران و چین با بیان این که در شرایط جنگ اقتصادی هر دلار از منابع ارزی را باید با حساب و کتاب خرج کرد، افزود: در سال 96 باید پیش‌بینی‌ها درباره انتخاب ترامپ و خروج او از برجام صورت می‌گرفت. در آن زمان منابع ارزی کشور به حراج گذاشته ‌شد و با ارز 4200 تومانی از غذای حیوانات تا گوشی لوکس موبایل وارد کشور گردید.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала