بحرین: بایدن در خصوص برجام با ما مشورت کند

© REUTERS / Jonathan Ernstبحرین: بایدن در خصوص برجام با ما مشورت کنند
بحرین: بایدن در خصوص برجام با ما مشورت کنند - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزیر امور خارجه بحرین اعلام کرد که دولت جو بایدن پیش از بازگشت به برجام با ما مشورت کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، عبداللطیف الزیانی وزیر امور خارجه گفت که انتظار دارد دولت جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا قبل از پیش رفتن به سمت یک توافق هسته ای جدید، با بحرین و دیگر کشورهای خلیج فارس مشورت و رایزنی کند.

ترکی الفیصل رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان - اسپوتنیک ایران
نصیحت ترکی الفیصل به بایدن: اشتباهات گذشته در برجام را نکن

الزیانی افزود: وضعیت خاورمیانه در چهار سال اخیر تغییر کرده است و تحرکات آن تغییر یافته است. ما اطمینان داریم که خاورمیانه ای امن و با ثبات برای همه، به نفع آمریکا است و امیدواریم ایران همسایه‌ای مسئولیت پذیر در این منطقه شود.

او تاکید کرد: هر توافق جدیدی با ایران نه تنها باید دربرگیرنده موضوع هسته ای باشد، بلکه رفتار منطقه ای آن و برنامه موشکی اش هم باید در آن مطرح شود.

وزیر خارجه بحرین علاوه بر این اظهار کرد که کشورش درباره رخ دادها و رویکردهای بعدی نسبت به ایران در حال رایزنی با دیگر شرکایش از میان کشورهای خلیج فارس و اسرائیل است.

الزیانی با مطرح کردن ادعاهای تکراری علیه نقش ایران در منطقه گفت: هر کشوری که نگران خصومت ایران باشد باید استدلال خود را داشته باشد و این کار را هم خواهد کرد. ما حتما دیدگاه خودمان را بیان خواهیم کرد. ما گفتمانی صمیمانه و آشکار با آمریکا داریم. بنابراین، مطمئنم دیگر کشورهای منطقه نیز این نگرانی ها را آشکار خواهند کرد.

اظهارات وزیر بحرینی در پی این مطرح می شود که بایدن وعده داده است در صورت پیروزی در انتخابات آمریکا، بازگشت به توافق هسته ای را در دستور کار سیاست خارجی اش قرار می دهد. او البته گفته است، موضوع نقش ایران در منطقه و برنامه موشکهای بالستیک ایران نیز باید در این توافق مطرح شود.

این در حالی است که مقامات ایران پیش از این گفته اند مذاکرات توافق هسته ای پیش از این انجام شده و این توافق با پشتوانه قطعنامه ۲۲۳۱ در شورای امنیت سازمان ملل به امضای طرفین رسیده است.  اکنون فقط کشورهای عضو آن یا آمریکا در صورت بازگشت به آن باید به تعهداتشان در توافق پایبند بوده و آن را اجرایی کنند و این توافق دوباره مورد مذاکره قرار نخواهد گرفت.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала