علی اف: شهر کلیدی و مهم شوشا در قره باغ آزاد شد

© Sputnik / Alexey Vitvitsky /  مراجعه به بانک تصاویر الهام علی اف رئیس جمهور جمهوری آذربایجان
الهام علی اف رئیس جمهور جمهوری آذربایجان - اسپوتنیک ایران
Telegram
الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان بیان داشت که نیروی مسلح این کشور شهر کلیدی شوشا در قره باغ را تحت کنترل درآورده است.

به گزارش اسپوتنیک، علی اف در خطابیه خود به ملت آذربایجان که از شبکه دولتی این کشور پخش شد، گفت: « شهر شوشا از اشغال آزاد شد.»

در عین حال نماینده وزارت دفاع ارمنستان بیانیه رئیس جمهور آذربایجان مبنی بر آزادسازی شوشا در قره باغ را رد کرد.

وی بیان داشت که جنگ در شوشا ادامه دارد و در منطقه این شهر کلیدی قره باغ جنگ دشوار و تعیین کننده است.

درگیری در منطقه قره باغ از ۲۷ سپتامبر آغاز شده است. ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را به اقدامات جنگی متهم می کنند. در قره باغ شلیک و تیراندازی به سمت مناطق مسکونی غیر نظامی ادامه دارد. ارمنستان وضعیت جنگی اعلام کرده و تاکید می کند که باکو از حمایت آنکارا برخوردار است. رهبران روسیه، آمریکا و فرانسه از طرفین خواستند که مقابله با یکدیگر را کنار گذاشت و بدون پیش شرط مذاکره کنند. نهم اکتبر به دعوت رئیس جمهور روسیه، وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان به همتای روس خود در مسکو مذاکره کردند. این مذاکره ۱۰ ساعت به طول انجامید. در نهایت ایروان و باکو توافق کردند که از دهم اکتبر آتش بس در منطقه قره باغ اعلام کنند. اما در آن روز طرفین باز یکدیگر را به نقض توافق و شلیک و تیراندازی متهم کردند. بار دوم در نیمه ۱۸ اکتبر آتش بس اعلام شد.

طرفین درگیری تاکنون سه بار در خصوص آتش بس توافق کرده اند. آخرین توافق آتش بس میان طرفین از روز ۲۶ اکتبر اجرایی شد، اما پس از این توافق نیز همانند دفعات گذشته طرفین از عدم رعایت آتش بس از سوی طرف دیگر خبر دادند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала