گزارش و تحلیل

اسرائیلی ها به دنبال راه انداختن جنگ در صورت پیروزی بایدن هستند

© AP Photo / Jacquelyn Martin, Poolاسرائیلی ها به دنبال راه انداختن جنگ در صورت پیروزی بایدن هستند
اسرائیلی ها به دنبال راه انداختن جنگ در صورت پیروزی بایدن هستند - اسپوتنیک ایران
Telegram
یکی از وزرای اسرائیلی اخیرا اظهار داشته بود در صورت انتخاب آقای بایدن به عنوان رئیس جمهوری ایالات متحده هیچ بعید نیست جنگی میان اسرائیل و همپیمانان اش بر علیه ایران راه بیافتد.

اسپوتنیک - البته وی همپیمانان اسرائیل در این جنگ را مشخص نکرد ولی خوب طبیعتا همه می دانند منظور اش کشورهای عرب حوزه خلیج فارس است که برای جنگ بر علیه ایران روز شماری می کنند و طی چهارسال گذشته هر آنچه داشتند خرج کردند تا تسلیحاتی به دست آورند بتوانند با آن به ایران حمله کنند.

وزیر اسرائیلی: پیروزی بایدن می تواند منجر به درگیری ایران و اسرائیل می شود - اسپوتنیک ایران
وحشت اسرائیل از درگیری با ایران در صورت پیروزی بایدن

اسرائیلی ها هم قطعا به دنبال آن نیستند که مستقیم با ایران وارد جنگ شوند و قبلا تصمیم داشتند تا آخرین سرباز آمریکایی با ایران بجنگند و ظاهرا ترامپ هم زرنگی کرد و حاضر نشد به ایران جنگ به راه بیاندازد و از شرایط نهایت استفاده را کرد تا پول عرب ها را به دست بیاورد.

برخی تحلیلگران باور دارند که ترامپ شرایط را به مرز بن بست کشانده بود تا به عرب ها و اسرائیلی ها ثابت کند در دور دوم حاضر خواهد بود خواسته آنها را اجرا کند و به ایران حمله کند.

چرا که اگر ترامپ می خواست آنگونه که ادعا می کرد با ایران مذاکره کند قطعا برخی کارها مانند ترور شهید سپهبد سلیمانی را انجام نمی داد.

ساده ترین سیاست مدار هم به خوبی می دانند چنین کاری همه روزنه های احتمالی برای گفتگو را خواهد بست.

حال به احتمال زیاد چون همه نقشه های عربهای حوزه خلیج فارس و اسرائیل با انتخاب بایدن (در این مورد) به هم می خورد هیچ بعید نیست اسرائیلی ها تلاش کنند با انجام عملیاتی از خاک کشورهای عرب حوزه خلیج فارس ایران را به واکنش وادارند و در نهایت آمریکا را مجبور کنند تا در حمایت از عرب ها وارد جنگی با ایران شود.

چیزی شبیه ماجرای جنگی که اعراب حوزه خلیج فارس و احتمالا با طراحی اسرائیل و آمریکا میان عراق و کویت راه انداختند و پای آمریکا را به جنگ با عراق باز کردند.

تقابل بایدن و ایران در صورت ورود به کاخ سفید - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
تقابل بایدن با ایران در صورت ورود به کاخ سفید

احتمالا طبق بر آورد های اسرائیلی ها عرب های حوزه خلیج فارس بیشترین ضرر را خواهند دید و اسرائیل دور از جبهه جنگ تحت حمایت مطلق آمریکا قرار خواهد گرفت و بایدن هم نخواهد توانست بحث حل اختلافات آمریکا با ایران را مطرح کند.

قطعا بحث نمایش سیستم های جدید موشکی ایران که اخیرا توسط سپاه پاسداران نمایش داده شده در همین راستا می باشد، یعنی منظور نمایش توان ایران در واکنش نشان دادن است.

فشار های سیاسی بر علیه حزب الله لبنان و الحشد الشعبی در عراق هم می تواند برای آماده سازی چنین سناریویی باشد چرا که اسرائیلی ها و آمریکایی ها می خواهند تضمین داشته باشند که متحدین ایران در منطقه شرایط سیاسی لازم برای ورود به معرکه در کمک به ایران را نداشته باشند.

اگر اسرائیلی ها و اعراب بخواهند چنین نقشه ای را پیاده کنند بهترین فرصت برای آنها زمان فیما بین تحویل و تحول در ریاست جمهوری آمریکا است، البته اگر به صورت مسالمت آمیز انجام گردد، و این یعنی آنها دو ماه برای اجرای چنین سناریویی فرصت دارند و قبل از اینکه آقای بایدن سکان اداره ایالات متحده را به دست بگیرد می توانند جنگ را به راه بیاندازند و وی را در کار انجام شده قرار دهند.

ورود بایدن به کاخ سفید آغازگر کشمکش های جدیدی میان ایران و آمریکا - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
ورود بایدن به کاخ سفید آغازگر کشمکش های جدیدی میان ایران و آمریکا

همچنین در صورت بروز تشنج در تحویل و تحول میان ترامپ و بایدن چنین جنگی می تواند موجب آن شود که توجه ها به خارج آمریکا جلب شود و درون آمریکا ترامپ بتواند هر کاری بخواهد انجام دهد.

بدیهی است که ایرانی ها هم دست روی دست نگذاشته اند تا اسرائیلی ها و عرب ها کار خود را انجام دهند و قطعا هم آقای بایدن هم برای نتانیاهو هم بن زاید و هم بن سلمان حساب جدایی باز کرده و بر عکس تصورها وقتی به ریاست جمهوری برسد اول حساب اینها را خواهد رسید چرا که اینها به اشکال مختلف تلاش کرده اند در روند انتخابات آمریکا به نفع آقای ترامپ و بر ضد آقای بایدن به صورت علنی دخالت کنند و حتی برخی باور دارند که سعودی ها و اماراتی ها حاضر باشند شصت ملیون دلار مورد نیاز ترامپ برای هزینه دادگاه و بازشماری آرا را به صورت غیر رسمی تامین کنند تا بایدن دیرتر به کاخ سفید برسد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала