آذربایجان از نقض آتش بس از سوی ارتش ارمنستان خبر داد

© Sputnik / Iliya Pitalev /  مراجعه به بانک تصاویر آذربایجان از نقض آتش بس از سوی ارتش ارمنستان خبر داد
آذربایجان از نقض آتش بس از سوی ارتش ارمنستان خبر داد - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزارت دفاع آذربایجان ادعا نمود که نیروهای مسلح ارمنستان آتش بس را در مرزهای دولتی دو کشور نقض کرده اند.

به گزارش اسپوتنیک، دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع آذربایجان اطلاع داد: "یگان های نیروهای مسلح ارمنستان بار دیگر با خمپاره و سلاح سبک به مواضع یگان های ارتش جمهوری آذربایجان در مرز دولتی  دو کشور شلیک کردند. از عصر 4 نوامبر تا 04:40 (4 و 10 دقیقه به وقت تهران) 5 نوامبر ، مواضع واحدهای نظامی ما در مناطق تووز ، کدابک و داشكسان آذربایجان چند بار توسط دشمن از مناطق برد ، چامبارک و واردنیس ارمنستان گلوله باران شدند".

تنش های میان آذربایجان و ارمنستان بر سر قره باغ از 27 سپتامبر (6 مهر) از سرگرفته شد. هرکدام از طرفین دیگری را آغازگر این درگیری می داند.

اعلام آمادگی رهبر آذربایجان برای توقف جنگ در قره باغ  - اسپوتنیک ایران
اعلام آمادگی رهبر آذربایجان برای توقف جنگ در قره باغ

 طرفین درگیری تاکنون سه بار در خصوص آتش بس توافق کرده اند. آخرین توافق آتش بس میان طرفین از روز 26 اکتبر (5 آبان) اجرایی شد، اما پس از این توافق نیز همانند دفعات گذشته طرفین از عدم رعایت آتش بس از سوی طرف دیگر خبر دادند.

درگیری ها در قره باغ در واقع در سال 1988 آغاز شد که منطقه خودمختار قره باغ  خروج خود از ترکیب  آذربایجان شوروی را اعلام کرد. در جریان رویارویی مسلحانه در سالهای 1992-1994 ، آذربایجان کنترل قره باغ و هفت منطقه مجاور را از دست داد. از سال 1992 ، مذاکرات در مورد حل و فصل مسالمت آمیز منازعات در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ، به ریاست سه کشور روسیه ، ایالات متحده و فرانسه در جریان است. آذربایجان اصرار دارد که تمامیت ارضی خود را حفظ کند ، ارمنستان از منافع جمهوری خودخوانده قره باغ دفاع می کند زیرا خود قره باغ طرف مذاکره نیست.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала