درخواست پاشینیان از روسیه: در مورد تامین امنیت ارمنستان رایزنی شود

© Sputnik / Sergey Guneev /  مراجعه به بانک تصاویر درخواست پاشینیان از روسیه: در مورد تامین امنیت ارمنستان رایزنی شود
درخواست پاشینیان  از روسیه: در مورد تامین امنیت ارمنستان رایزنی شود - اسپوتنیک ایران
Telegram
نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان از مسکو درخواست کرد که در مورد مسائل امنیتی با ایروان رایزنی کند

به گزارش اسپوتنیک، طوری که در پیام منتشر شده در وب سایت وزارت امور خارجه ارمنستان اعلام شده ، پاشینیان نامه ای را ارسال کرد که در آن "اوضاع" در قره باغ و "چالش های بوجود آمده" بطور مفصل شرح داده شده است.

در این نامه ، به ویژه ، به "جزئیات  انتقال تروریست های مسلح خارجی از خاورمیانه و مشارکت آنها در درگیری ها در  قره باغ " اشاره شده است.

طرف ارمنی در پیام خود برای تعیین "نوع و میزان کمک" مسکو به ایروان براساس معاهده دوستی ، همکاری و کمک متقابل، مورخه  29 آگوست 1997 ، انجام "رایزنی های فوری" را درخواست می کند.

آذربایجان و ارمنستان توافق کردند که در جنگ، غیرنظامیان را هدف قرار ندهند - اسپوتنیک ایران
آذربایجان و ارمنستان توافق کردند که در جنگ، غیرنظامیان را هدف قرار ندهند

تنش های میان آذربایجان و ارمنستان بر سر قره باغ از 27 سپتامبر (6 مهر) از سرگرفته شد. هرکدام از طرفین دیگری را آغازگر این درگیری می داند.

 طرفین درگیری تاکنون سه بار در خصوص آتش بس توافق کرده اند. آخرین توافق آتش بس میان طرفین از روز 26 اکتبر (5 آبان) اجرایی شد، اما پس از این توافق نیز همانند دفعات گذشته طرفین از عدم رعایت آتش بس از سوی طرف دیگر خبر دادند.

درگیری ها در قره باغ در سال 1988 آغاز شد که منطقه خودمختار قره باغ  خروج خود از ترکیب  آذربایجان شوروی را اعلام کرد. در جریان رویارویی مسلحانه در سالهای 1992-1994 ، آذربایجان کنترل قره باغ و هفت منطقه مجاور را از دست داد. از سال 1992 ، مذاکرات در مورد حل و فصل مسالمت آمیز منازعات در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ، به ریاست سه کشور روسیه ، ایالات متحده و فرانسه در جریان است. آذربایجان اصرار دارد که تمامیت ارضی خود را حفظ کند ، ارمنستان از منافع جمهوری خودخوانده قره باغ دفاع می کند زیرا خود قره باغ طرف مذاکره نیست.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала