مدیر کل آژانس: ایران ساخت یک سایت هسته ای جدید را آغاز کرده است

© Sputnik / Alexey Vitvitsky /  مراجعه به بانک تصاویر مدیر کل آژانس: ایران ساخت یک سایت هسته ای جدید را آغاز کرده است
مدیر کل آژانس: ایران ساخت یک سایت هسته ای جدید را آغاز کرده است - اسپوتنیک ایران
Telegram
رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأئید کرد که ایران ساخت تاسیسات هسته ای زیرزمینی جدید را برای تولید سانتریفیوژها آغاز کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس اظهاراتی را درباره فعالیت‌های اخیر آژانس در ایران و همکاری میان ایران و آژانس مطرح کرد.

رافائل گروسی گفت که بازرسان آژانس تایید کرده اند که ایران ساختن یک تاسیسات هسته‌ای زیرزمینی مخصوص سرهم کردن سانتریفیوژها را پس از انفجار در تاسیسات قبلی‌اش آغاز کرده است. 

گروسی همچنین گفت که ایران به ذخیره کردن مقدار بیشتری اورانیوم با غنای پایین ادامه می دهد اما به نظر می رسد مقدار کافی برای ساختن یک سلاح در اختیار ندارد. 

گروسی در این باره اظهار کرد: آن ها کار را شروع کرده اند اما کامل نشده است.  روندی طولانی است. 

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  - اسپوتنیک ایران
رئیس آژانس اتمی خواستار دیپلماسی برای حفظ برجام شد

او با گفتن این که این اطلاعات محرمانه است، جزئیات بیشتری ارائه نکرد. 

مدیرکل آژانس افزود که ایران به ایجاد دسترسی برای بازرسان آژانس به تمام تاسیسات هسته ای اش از جمله نطنز ادامه می دهد. 

گروسی درباره ذخایر اورانیوم ایران و این که آیا این میزان برای ساختن یک سلاح هسته ای کافی است،  گفت: ایده  «مقدار چشمگیر» یک پارامتر فنی است که در چارچوب توافق پادمانی برای اشاره کردن به مقادیری که به طور نظری می توانند برای تولید یک سلاح هسته ای به کار گرفته شوند،  کاربرد دارد. این واقعیت که ممکن است این مقدار وجود داشته باشد خود به خود به معنای این نیست که یک سلاح هسته ای در حال ساخته شدن است،  بنابراین فکر می کنم موقع استفاده از این عبارت ها باید بسیار دقت کنیم. 

او همچنین با اشاره به نمونه برداری های محیطی بازرسان آژانس از دو محل جدید در ماه سپتامبر گفت که این نمونه ها هنوز در حال تحلیل و بررسی آزمایشگاهی هستند. 

گروسی با اشاره به سفر اخیرش به تهران و انجام شدن توافقی در زمینه اجرای تعهدات پادمانی ایران، گفت: کاری که انجام دادیم راهکاری سازنده برای حل یک مشکل بود. می توانم بگویم که از آن موقع سطح خوب همکاری را حفظ کرده ایم از این نظر که بازرسان ما مرتب حضور دارند و از تاسیسات بازدید می کنند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала