ظریف: برنامه حل دائمی مناقشه قره باغ را آماده کردیم

© AP Photo / Hadi Mizbanظریف: برنامه حل دائمی مناقشه قره باغ را آماده کردیم
ظریف: برنامه حل دائمی مناقشه قره باغ را آماده کردیم - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزیر خارجه ایران بیان داشت: طرح ایران برای حل دائمی مناقشه قره باغ تدوین شده و با تصویب مقامات عالی کشور، امروز و فردا مطرح می‌ شود و آن را در مسکو و ایروان پیگیری می‌ کنیم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران، عصر روز سه ‌شنبه در مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران درباره سیاست ایران در مورد موضوع مناقشه قره باغ اظهار کرد: در حال حاضر معاون وزیر خارجه به استان آذربایجان شرقی سفر کرده و از سد خدا آفرین بازدید کرده و قرار است در رابطه با همین موضوع به باکو، مسکو و ایروان نیز سفر کند.

جبهه گیری مشترک دو رقیب مهم ایران و عربستان در محکومیت مکرون - اسپوتنیک ایران
جبهه گیری مشترک دو رقیب مهم "ایران و عربستان" در محکومیت مکرون

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران ادامه داد: طرح ایران برای حل دائمی مناقشه قره باغ تدوین شده و با تصویب مقامات عالی کشور، امروز و فردا مطرح می‌ شود و آن را در مسکو و ایروان پیگیری می‌ کنیم.

ظریف با تاکید بر اینکه ایران در ارتباط با موضوع قره باغ دپلماسی فعالی را با  تاکید بر حفظ تمامیت ارضی آذربایجان حل و فصل مناقشه از طریق صلح‌ آمیز و تغییر ناپذیری مرزهای بین المللی پیگیری می کند افزود: البته یکسری نگرانی ‌هایی از بابت حضور تروریست ‌های تکفیری در منطقه و احتمالا تروریست های دیگری وجود دارد که  ما مواضع خود را در این ارتباط شفاف مطرح کردیم و تاکید داشتیم که این موضوع برای جمهوری اسلامی ایران غیر قابل تحمل است.

ظریف در ادامه گفتگوی خود با خبرنگاران با بیان اینکه یکی دیگر از سوالاتی که در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس امروز از او پرسیده شده در مورد برجام و اینکه چه میزان مردم در جریان جزئیات برجام هستند گفت: پاسخ دادیم ما خدا را شاکر هستیم، ثابت شد آنچه که ما می گفتیم واقعیت داشت و آنچه که  آمریکایی‌ ها ادعا کرده بودند توسط دیگر کشورها از جمله ۱۳ عضو شورای امنیت سازمان ملل  نیز رد شد.

وی با بیان اینکه ما با مردم خودمان هیچ امر محرمانه ‌ای نداریم و آنچه که اتفاق افتاده است را به مردم گفته‌ ایم، ادامه داد: متاسفانه دیگرانی بودند که مطالب خلافی را برای اهداف انتخاباتی به مردم‌ شان گفتند.

وزیر امورخارجه ایران، همچنین با بیان اینکه در این جلسه در ارتباط با حق آبه ایران از آب هیرمند سوال شد، گفت: در این زمینه تلاش و همکاری های را با دولت افغانستان داریم، از جمله در قرارداد جامعی که قرار است بین دو کشور شکل بگیرد و همچنین کمیساری های مشترک آبی بین دو کشور.

ظریف تصریح کرد: ما در مذاکرات مان تاکید بر حق مردم ایران و به خصوص مردم سیستان و بلوچستان بر استفاده از این منابع داریم.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала