علی اف: آذربایجان برای اعلام آتش بس در قره باغ آماده است

© Sputnik / Azerbaijani Presidential Press Office /  مراجعه به بانک تصاویر علی اف: آذربایجان برای اعلام آتش بس در قره باغ آماده است
علی اف: آذربایجان برای اعلام آتش بس در قره باغ آماده است - اسپوتنیک ایران
Telegram
الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان بیان داشت که باکو با رژیم آتش بس در قره باغ موافق است.

به گزارش اسپوتنیک، الهام علی اف در مصاحبه ای با شبکه فاکس نیوز گفت: « بله، ما آماده ایم. من بارها در این باره گفته ام. ما امروز آماده ایم که درباره آتش بس توافق کنیم. اما ارمنستان و نخست وزیرش باید اعلام کنند که به اصول تدوین شده ای که به طور مشترک توسط ایالات متحده، روسیه و فرانسه بدست آمده است، متعهدند. دو روز پیش نخست وزیر ارمنستان اطلاع داد که راه حل دیپلماسی درگیری قره باغ وجود ندارد.»

درگیری در منطقه قره باغ از ۲۷ سپتامبر آغاز شده است. ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را به اقدامات جنگی متهم می کنند. در قره باغ شلیک و تیراندازی به سمت مناطق مسکونی غیر نظامی ادامه دارد. ارمنستان وضعیت جنگی اعلام کرده و تاکید می کند که باکو از حمایت آنکارا برخوردار است. رهبران روسیه، آمریکا و فرانسه از طرفین خواستند که مقابله با یکدیگر را کنار گذاشت و بدون پیش شرط مذاکره کنند. نهم اکتبر به دعوت رئیس جمهور روسیه، وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان به همتای روس خود در مسکو مذاکره کردند. این مذاکره ۱۰ ساعت به طول انجامید. در نهایت ایروان و باکو توافق کردند که از دهم اکتبر آتش بس در منطقه قره باغ اعلام کنند. اما در آن روز طرفین باز یکدیگر را به نقض توافق و شلیک و تیراندازی متهم کردند. بار دوم در نیمه ۱۸ اکتبر آتش بس اعلام شد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала