روحانی: مسکن باید توسط خود مردم ساخته شود نه اینکه آن را دولت بسازد

© AFP 2022 / HO/Iranian Presidencyروحانی: مسکن باید توسط خود مردم ساخته شود نه اینکه آن را دولت بسازد
روحانی: مسکن باید توسط خود مردم ساخته شود نه اینکه آن را دولت بسازد - اسپوتنیک ایران
Telegram
رئیس جمهور ایران اعلام کرد که اقدامات دولت یازدهم و دوازدهم در زمینه مسکن قابل قبول است، گرچه می توانستیم قدم های بزرگتری برداریم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، صبح امروز در مراسم افتتاح طرح های وزارت راه و شهرسازی، اظهار کرد: یکی از اقدامات مهم دولت در زمینه مسکن، ساماندهی و احیای بافت های فرسوده بود که من از وزیر راه و شهرسازی می خواهم اقدامات انجام شده دولت در این زمینه را برای مردم تشریح کند. بازسازی بافت های فرسوده به عنوان یکی از سیاست های دولت باید تا پایان ادامه یابد.

 خبر خوش روحانی برای مردم ایران  - اسپوتنیک ایران
خبر خوش روحانی برای مردم ایران

وی ساختن شهرک های جدید را از دیگر برنامه های مهم دولت دانست و گفت: این شهرک ها در زمین وسیع ایجاد شده و خیابان و بازار و ادارات آن مشخص شده است. ما هر جا به مسکن نیاز داریم باید دنبال شهرک سازی باشیم زیرا برای ما مهم است که برای تأمین مسکن جوانان اقدام کنیم.

رئیس جمهور ایران در ادامه خاطرنشان کرد: مسکن مهر طرح بزرگی بود که در دولت نهم و دهم آغاز شد و برنامه ریزی آن برای دو میلیون و ۲۰۰ هزار مسکن بود که وقتی ما دولت را آغاز کردیم ۶۹۰ هزار واحد به اتمام رسیده بود و بار عظیمی بر دوش وزارت مسکن، نیرو، نفت، شهرداری و سایر دستگاه ها بود تا جاده، لوله کشی آب و برق و گاز را به این واحدها برسانند. در واقع چیزی نیمه تمام ساخته شده بود و دولت یازدهم و دوازدهم کار عظیمی انجام داد.

وی گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم، یک میلیون و ۳۵۵ هزار واحد مسکن مهر آماده و تحویل داده شده است. همین امروز بیش از ۴۰ هزار واحد افتتاح شد و ۵۰ هزار واحد دیگر هم باید تحویل داده شود. البته حدود ۱۰۰ هزار واحد که باقی مانده است دارای مشکلاتی است. ۷۰ هزار واحد متقاضی ندارد و ۴۰، ۵۰ هزار واحد دیگر نیز دارای مشکل حقوقی است.

رئیس جمهور ایران با اشاره به طرح اقدام ملی مسکن اظهار کرد: مسکن باید توسط خود مردم ساخته شود نه اینکه آن را دولت بسازد. دولت باید بر روند کار نظارت کند. الان برخی کوچه ها، محله ها و خانه ها چشم آزار است و کج و معوج ساخته شده است و هماهنگی و هارمونی وجود ندارد که باید بر این روند نظارت شود و ساختمان های شهر چشم نواز باشد.

وی ادامه داد: ما باید زمین را آماده کنیم و در اختیار گروه ها یا فرد برای ساخت مسکن قرار دهیم اما زمین باید آماده باشد که ساخت مسکن بلافاصله شروع شود. گاهی مقدمات ساخت مسکن تا یک سال زمان می برد. ما باید زمین را مجانی ارائه کنیم یا با اجاره ۹۹ ساله یا با قیمت بسیار ارزان یا با سازندگان انبوه مسکن مشارکت کنیم.

رئیس جمهور ایران: دست همه مدافعان سلامت را می بوسم - اسپوتنیک ایران
رئیس جمهور ایران: دست همه مدافعان سلامت را می بوسم

روحانی گفت: قرار ما با وزیر راه این بوده است که ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را در دولت دوازدهم اضافه کند. طرح هایی که امروز افتتاح شد از سال ۹۷ آغاز شد. بانک ها و سازمان برنامه و بودجه هم باید کمک کنند تا این کار بزرگ را به مقصد برسانیم. از اینکه امروز ۵۲ هزار واحد مسکونی را تقدیم کردیم بسیار خوشحالیم و این روند باید تا پایان دولت ادامه یابد. اقدامات دولت یازدهم و دوازدهم در زمینه مسکن قابل قبول است اگرچه می توانستیم قدم های بلندتری برداریم.

وی در پایان با بیان اینکه مسکن پیشران بسیار مهمی برای بسیاری از صنایع، تولید و اشتغال ما است، اظهار کرد: ما در زمینه مواد اولیه ساخت مسکن خودکفای کامل هستیم و حتی مصالح ساختمانی ما در حال صادرات است. امسال سال جهش تولید است و مسکن یک بخش مهم برای تولید است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала