آذربایجان از انهدام یکی از گردان های ارتش ارمنستان خبر داد

© Sputnik /  مراجعه به بانک تصاویر آذربایجان از انهدام یکی از گردان های ارتش ارمنستان خبر داد
آذربایجان از انهدام یکی از گردان های ارتش ارمنستان خبر داد - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزارت دفاع آذربایجان اعلام کرد گردان عضو هنگ 556 نیروهای مسلح ارمنستان منهدم و از صحنه نبرد خارج شده است.

به گزارش اسپوتنیک سخنگوی این وزارتخانه گفت که در نتیجه عملیاتی  که ارتش آذربایجان در جریان درگیری ها در مسیر جبرائیل انجام داد ، بیش از 400 نفر از نظامیان قراردادی ارتش ارمنستان  کشته شدند.

به گفته طرف آذربایجانی ، بقیه گردان ارمنی برای استخدام مجدد افراد و تکمیل به شهر آرارات بازگشتند. وزارت دفاع آذربایجان گفت: فرمانده این واحد به دلیل امتناع از بردن پرسنل باقیمانده به جنگ بركنار شد و بیشتر افراد این گردان تحت تعقیب كیفری قرار گرفتند .

پیشتر اعلام شده بود  که نیروهای پدافند هوایی جمهوری خود خوانده قره باغ یک هواپیمای آذربایجانی را سرنگون کردند اما طرف آذربایجانی این خبر را  مورد تکذیب قرار داد.

جنگ در خط رویارویی آذربایجان و ارمنستان در قره باغ از 27 سپتامبر آغاز شده است. ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را به آغاز جنگ متهم می کنند و قره باغ از بمباران توپخانه ای نقاط مسکونی در این جمهوری خود خوانده از جمله استپاناکرت مرکز خود خبر می دهد. ارمنستان ادعا می کند آنکارا به طور فعال از باکو حمایت می کند و بسیج عمومی و حالت جنگی اعلام کرده است. در آذربایجان بسیج برخی از نیروها و در بعضی جاها حالت جنگی اعلام شده است.

سقوط پهپاد جنگ قره باغ در خاک ایران - اسپوتنیک ایران
سقوط پهپاد جنگ قره باغ در خاک ایران

​وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان روز جمعه 9 اکتبر به دعوت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه وارد مسکو شدند. مذاکرات آنها بیش از 10 ساعت به طول انجامیده و با تصویب یک توافق نامه به پایان رسید. این توافقنامه شامل چهار نکته برای حل اختلاف است. از جمله طرفین از ساعت 12:00 روز 10 اکتبر در راستای اهداف انسان دوستانه و برای مبادله اسرای جنگی و سایر زندانیان و اجساد کشته ها آتش بس از طریق میانجیگری کمیته بین المللی صلیب سرخ را اعلام کردند. باکو و ایروان  همچنین توافق کردند که "مذاکرات اساسی با هدف دستیابی به یک توافق صلح  در اسرع وقت" آغاز شود. در عین حال  طرفین تغییر ناپذیری چارچوب مذاکرات در مورد مسئله قره باغ را مورد تأیید قرار دادند. متاسفانه دیرتر وزارتخانه های دفاع ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را بارها به نقض آتش بس در قره باغ متهم کرده اند.

رهبران روسیه ، ایالات متحده و فرانسه پیش از این از طرف های درگیری خواسته اند تا درگیری ها را متوقف کنند و بدون پیش شرط شروع به مذاکره کنند. ترکیه اظهار داشت که در صورت وخیم تر شدن اوضاع در قره باغ ، هرگونه پشتیبانی را که آذربایجان بخواهد به باکو ارائه خواهد کرد.

درگیری ها در قره باغ در سال 1988 آغاز شد ، زمانی که منطقه خودمختار قره باغ  خروج خود از ترکیب  آذربایجان شوروی را اعلام کرد. در جریان رویارویی مسلحانه در سالهای 1992-1994 ، آذربایجان کنترل قره باغ و هفت منطقه مجاور را از دست داد. از سال 1992 ، مذاکرات در مورد حل و فصل مسالمت آمیز منازعات در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ، به ریاست سه کشور روسیه ، ایالات متحده و فرانسه در جریان است. آذربایجان اصرار دارد که تمامیت ارضی خود را حفظ کند ، ارمنستان از منافع جمهوری خود  خوانده قره باغ دفاع می کند  می کند ، زیرا خود قره باغ طرف مذاکره نیست.

 

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала