سقوط پهپاد جنگ قره باغ در خاک ایران

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / سقوط پهپاد جنگ قره باغ در خاک ایران
سقوط پهپاد جنگ قره باغ در خاک ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
فرماندار خداآفرین اعلام کرد: پهپاد سقوط کرده، هیچ گونه خسارت جانی و مالی در بر نداشته است و کارشناسان نظامی در حال بررسی مالکیت پهپاد و منطقه اعزامی آن هستند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، علی امیری راد فرماندار خداآفرین، در گفتگویی بیان داشت: پهپادی صبح امروز در اطراف روستای "قره قوچ" در بخش منجوان در اراضی ملی و مرتعی سرنگون شده است.

انتشار تصاویر مربوط به حمله آذربایجان پس از اعلام آتش بس + ویدئو - اسپوتنیک ایران
انتشار تصاویر مربوط به حمله آذربایجان پس از اعلام آتش بس + ویدئو

امیری راد با بیان اینکه سقوط پهپاد هیچ گونه خسارت جانی و مالی نداشته است، افزود: کارشناسان نظامی در حال بررسی مالکیت پهپاد و منطقه اعزامی آن هستند.

شهرستان مرزی خداآفرین با ۳۵ هزار نفر جمعیت در  فاصله ۲۱۰ کیلومتری شمال شرق تبریز در حاشیه رودخانه ارس و در ضلع جنوبی جبهه جنگ قره باغ بین جمهوری  آذربایجان و ارمنستان واقع شده است.  

از آغاز درگیری های نظامی میان جمهوری های آذربایجان و ارمنستان بر سر قره باغ و هفت منطقه اشغالی دیگر از حدود سه هفته قبل تاکنون بیش از ۶۰ راکت خمپاره طرفین در محدوده شهرستان خداآفرین اصابت کرده است.

ششم مهرماه جاری برابر با ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰ درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور از سر گرفته شد و  وزارت دفاع جمهوری آذربایجان با صدور بیانیه ای، نیروهای ارمنستان را آغاز کننده عملیات و نخست وزیر ارمنستان نیز جمهوری آذربایجان را آغاز کننده حمله دانستند.

پس از درگیری ‌های نظامی چند روزه ماه ژوئیه (اواسط تیرماه) بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی از هر دو طرف شد، جنگ لفظی و برخی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زد و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیش ‌بینی کرده بود. دو کشور چندین دهه برسر مالکیت منطقه قره‌ باغ با یکدیگر اختلاف دارند.

مناقشه میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره‌ باغ کوهستانی در سال ۱۹۸۸ میلادی آغاز و در سال ۱۹۹۲ میلادی به درگیری ‌های نظامی تبدیل شد.

بر اثر این مناقشه هفت شهرستان جمهوری آذربایجان به اشغال نیروهای ارمنستانی درآمد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала