آلوده ترین و پاک ترین مناطق تهران معرفی شدند

CC BY-SA 3.0 / Ninara / North of Tehran Skyline viewآلوده ترین و پاک ترین مناطق تهران معرفی شدند
آلوده ترین و پاک ترین مناطق تهران معرفی شدند  - اسپوتنیک ایران
Telegram
پژوهشگران با تهیه نقشه آلودگی هوای تهران، آلوده‌ترین و پاک ترین مناطق این شهر را مشخص کردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، شهر تهران دارای موقعیت جغرافیایی خاصی است و از شرایط نامناسب بافت شهری برخوردار است. وسائط نقلیه در طول شبانه ‌روز در آن به فعالیت مشغول هستند و بادهای غربی در تمام طول سال دود کارخانه‌ ها و سایر عوامل تولید آلاینده را به سطح شهر تهران وارد می‌ سازند و در مجموع شرایط زیست ‌محیطی نامساعدی دارد.

در سال‌های اخیر ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بیشترین آلودگی را در تهران ایجاد کرده‌ اند. مقدار حجم ذرات معلق موجود در جو از مهم‌ترین شاخص‌های آلودگی هوا است. به همین علت بیشترین توجه را نسبت به سایر آلاینده‌ های جوی در سازمان حفاظت از محیط‌ زیست برخوردار است. ذرات معلق، علاوه بر مشکلات سلامتی برای انسان‌ ها، باعث تاثیر بر روی مقدار تابش خورشید به زمین، تغییر سیستم زمین و جو، تاثیر روی الگوهای جریان جوی، تغییر دمای سطحی زمین و بارش و کاهش دید می‌ شود.

با توجه به آلودگی هوای تهران به خصوص در زمستان و آسیب ‌های بهداشتی و اقتصادی آن، پژوهشگران محیط‌ زیست دانشگاه پیام نور تهران و دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه یزد با انجام مطالعه‌ای نقشه آلودگی شهر تهران را تهیه کردند.

امن ترین محل ها در شهرهای آلوده 
 - اسپوتنیک ایران
امن ترین محل ها در شهرهای آلوده

کاملیا علوی، صدیقه کیانژاد، سیده عالمه صباغ؛ پژوهشگرانی بودند که در انجام این مطالعه مشارکت داشتند.

در این پژوهش از نرم‌افزار Arc GIS برای نقشه‌ سازی استفاده شد و داده‌های میانگین غلظت آلاینده‌ های اصلی طی سال ۱۳۹۵ و نیمه اول سال ۱۳۹۶ از ۲۰ ایستگاه سنجش آلودگی هوا در شهر تهران، جمع‌آوری شد.

در سراسر شهر تهران حدود ۲۰ ایستگاه فعال سنجش آلودگی هوا مستقر است.

از این تعداد ۱۳ ایستگاه متعلق به شرکت کنترل آلودگی هوای تهران و هفت ایستگاه متعلق به سازمان حفاظت محیط‌زیست است. این ایستگاه‌ ها در طول شبانه ‌روز، به صورت ساعتی، میزان غلظت آلاینده‌هایی چونCO، NOx، SOx، O3 و ذرات کم‌تر از ۲.۵ میکرون را اندازه می‌گیرند. برای تعیین محدوده خطر و سلامت هوا استانداردهای متفاوتی وجود دارد که معتبرترین آن‌ها مربوط به استاندارد سازمان جهانی بهداشت (WHO) است. در این پژوهش نیز از همین استاندارد استفاده شده است.

این ۲۰ ایستگاه شامل: اقدسیه، محلاتی، بهاران، پارک رز، پیروزی، پونک، دروس، ژئوفیزیک، ستاد بحران منطقه هفت، شادآباد، شهرری، شهرداری منطقه چهار، شهرداری منطقه هفت، شهرداری منطقه ۱۰، شهرداری منطقه ۱۶، شهرداری منطقه ۱۹، گلبرگ، مسعودیه، فتح و شهرداری منطقه ۱۱ است.

نتایج گزارش‌ های مربوط به میانگین غلظت سالانه پنج عامل اصلی آلاینده هوا در شهر تهران نشان می‌دهد که به ترتیب پنج ایستگاه مسعودیه، شهرداری منطقه چهار، شهرداری منطقه ۱۰، ستاد بحران منطقه هفت و اقدسیه آلوده‌ ترین ایستگاه‌ها بودند. به گفته پژوهشگران مطالعه؛ دلایل آلوده بودن این مناطق شامل مواردی مثل قرار داشتن در مرکز شهر و تردد و پرجمعیت بودن در طول روز، تردد خودروهای آلاینده در این مناطق، نبود فضای سبز کافی در منطقه و وجود پایانه‌ های مسافربری است.

در بررسی‌ها مشخص شد که پنج ایستگاه دروس، گلبرگ، شهرری، فتح، و شهرداری منطقه هفت؛ پاک‌ترین ایستگاه‌ها بودند. به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ این مناطق به دلایلی مثل سرانه فضای سبز بیشتر و استفاده از خودروهای جدید و با آلایندگی کمتر، هوای پاک‌تری دارند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала