گام های عربستان برای آغاز روابط با اسرائیل

© AP Photo / Hassan Ammar / گام های عربستان برای آغاز روابط با اسرائیل
گام های عربستان برای آغاز روابط با اسرائیل - اسپوتنیک ایران
Telegram
روزنامه ایندیپندنت فاش کرد، که عربستان سعودی با برداشتن گام های کوچک و محتاطانه به سمت روند عادی سازی روابط خود با اسرائیل پیش می رود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایندیپندنت، پس از اعلام عادی سازی روابط دو کشور امارات و بحرین با اسرائیل، دور از ذهن نبود که عربستان نیز به دنبال آنها دست به چنین اقدام مشابهی زند.

ادعای ترامپ در خصوص پیوستن عربستان به صلح با اسرائیل - اسپوتنیک ایران
ترامپ: عربستان به روند صلح با اسرائیل می پیوندد

لازم به ذکر است که عربستان سعودی خادم الحرمین و اقتصادش بزرگ ترین اقتصاد در جهان عرب به شمار می رود.

دونالد ترامپ به عنوان واسطه در این میان بر عادی سازی مناسبات میان ریاض و تل آویو تاکید کرد اما فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی علنا این امر را بعید دانست مگر آنکه توافق صلح فراگیری مورد توافق فلسطینیان شکل گیرد اما هم اکنون شرایط و دیدگاه ها تغییر یافته و آنچه که در گذشته یک تصور به شمار می رفت هم اکنون دیگر یک تصور صرف نیست.

بل ترو مقاله نویس ایندیپندنت اعتقاد دارد که یکی از نشانه های روشن شکل گیری چنین تغییر و تحولی مصاحبه ای است که شاهزاده بندر بن سلطان رئیس پیشین دستگاه اطلاعات سعودی و سفیر سابق عربستان در واشنگتن اخیرا با شبکه تلویزیونی "العربیه" انجام داد و طی آن از رهبران فلسطین به دلیل مخالفت شان با عادی سازی مناسبات از سوی امارات و بحرین با اسرائیل به شدت انتقاد کرد.

وی معتقد است که مصاحبه شاهزاده بندر اولین و تنها نشانه این تغییر و تحول به شمار نمی رود بلکه امام جمعه مسجد الحرام در شهر مکه در ماه گذشته میلادی نیز در خطبه های نماز جمعه که توسط تلویزیون رسمی عربستان پخش شد، خواستار عدم اتخاذ موضع علیه ملت یهود شد.

مقاله نویس ایندیپندنت از مصاحبه و خطبه های یاد شده به عنوان یک اقدام آزمایشی از سوی مقامات سعودی برای سنجیدن افکار عمومی و زمینه چینی برای شکل گیری یک اندیشه جدید در میان مردم عربستان نام برده و خاطرنشان کرد: عربستان به عنوان قوی ترین کشور عرب در حوزه خلیج فارس مایل نیست تا خود را دنباله رو امارات و بحرین نشان دهد زیرا خود را رهبر جهان اسلام می داند و در نتیجه در مقایسه با منامه و ابوظبی تصمیم گیری در این خصوص برای ریاض بسیار سخت تر و دشوارتر است.

بر اساس این گزارش، شاهزاده بندر در مصاحبه خود با العربیه مدعی شد که شرایط و اوضاع تغییر کرده است و بر همین اساس ممکن است عربستان در آینده نزدیک چنین اقدامی اتخاذ کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала