ماهواره پارس ۱ در راه سازمان فضایی

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / ماهواره پارس ۱ در راه سازمان فضایی
ماهواره پارس ۱ در راه سازمان فضایی - اسپوتنیک ایران
Telegram
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران اعلام کرد: تست ‌های ماهواره پارس ۱ به سرانجام رسید و به‌ زودی نیز تحویل سازمان فضایی خواهد شد، دیگر پروژه‌ ها نیز مطابق با برنامه و بدون هیچ تاخیر زمانی در حال پیشرفت است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، مرتضی براری معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، از مهم ‌ترین اقدامات حوزه فضایی ایران در یک ‌سال گذشته سخن گفت.

ایران برای دستیابی به مدار فضایی ژئو تلاش می کند - اسپوتنیک ایران
ایران برای دستیابی به مدار فضایی ژئو تلاش می کند

براری اذهان داشت: از آغاز برنامه ۱۰ ساله دوم فضایی، توسعه متوازن ارکان حوزه فضایی را در دستور کار قرار دادیم و در هر دو حوزه بالادست و پایین دست برنامه‌ هایی را به ‌صورت کوتاه مدت و بلند مدت تدوین کردیم.

معاون وزیر ارتباطات افزود: برای تحقق تمام برنامه‌ ریزی‌ های انجام شده، کارگروه‌ های مختلف تشکیل شد. خوشبختانه با تلاش در حوزه فضایی و علیرغم شیوع ویروس کوید-۱۹، با رعایت پروتکل‌ های بهداشتی، تمام برنامه‌ ها مطابق با جدول برنامه زمان‌ بندی در حال پیشرفت است.

رئیس سازمان فضایی کشور خاطرنشان کرد: در حوزه پایین دست و حوزه خدمات فناوری فضایی پس از شکل ‌گیری استارت ‌آپ‌ ها هم اکنون شاهد به بلوغ رسیدن ‌شان هستیم. با برگزاری رویدادهای مختلف توانمندسازی توسط سازمان فضایی، این استارت ‌آپ ‌ها علاوه توسعه دانش فنی خود توانسته‌ اند بازارهای مورد هدف خود را نیز شناسایی و برای ورود به آن ‌ها اقدام کنند.

وی اظهار داشت: در حوزه بالادست و توسعه فناوری نیز پروژه‌ های ماهواره ‌ای با سرعت در حال پیشرفت است و گام به گام در حال تحقق اهداف سند چشم انداز هستیم. به تازگی نیز تست ‌های ماهواره پارس ۱ به سرانجام رسید و به‌ زودی نیز تحویل سازمان فضایی خواهد شد. دیگر پروژه‌ ها نیز مطابق با برنامه و بدون هیچ تاخیر زمانی در حال پیشرفت است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: یکی از راهبردهای جدید که آن را در دستور کار قرار داده ‌ایم تسهیل‌ گری برای ورود و سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه فضایی است. بسیار امیدوارکننده است که شرکت ‌ها و نهادهای توانمند برای ورود به این عرصه در حوزه زیرساخت ‌ها و اپراتوری اعلام آمادگی کرده‌ اند و فرآیندهای نهایی خود را طی می کنند.

وی تصریح کرد: این مسیری که آغاز شده بدون هیچ توقفی تا به نتیجه رسیدن اهداف آن پیگیری خواهد شد تا کشور از ثمرات آن بهره‌ مند شود. در حوزه خدمات نیز همچون گذشته با سیاست‌ ها و راهبردهایی که تدوین شده است به دنبال رونق بازار این کسب و کارها هستیم. در پی فعالیت‌ ها و برنامه‌ های ترویجی که سال گذشته برگزار کردیم، احساس نیاز به خدمات کسب و کارهای این حوزه در بخش‌ های مختلف مدیریتی کشور نیز ایجاد شده است.

وی همچنین از آخرین وضعیت موتور فضایی آرش گفت: موتور آرش نیز که توسط پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و ساخته شده در حال طی کردن تست‌ های نهایی خود است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала