واکنش ایران به اظهارات اخیر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

© Photo / IRNAواکنش ایران به اظهارات اخیر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
واکنش ایران به اظهارات اخیر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی - اسپوتنیک ایران
Telegram
نماینده ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین به اظهارات روز گذشته مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی واکنش نشان داد.

به گزارش اسپوتنیک، کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در واکنش به مصاحبه روز گذشته رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با یک روزنامه اتریشی اظهار داشت: ترسیم معیارهای خودساخته مانند "گریز" و "کیفیت قابل توجه مواد هسته ای" برای کشورهایی که تحت نظارت آژانس به غنی سازی اورانیوم می پردازند، غیرمرتبط بوده، ضمن این که در اسناد حقوقی آژانس نیز هیچ جایگاهی ندارد.

در حساب توئیتری نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در ادامه آمده است: بیش از 1300 تن اورانیوم با غنای بالا و 300 تن پلوتونیوم در جهان وجود دارد، و برابر گزارش اجرای پادمان های آژانس در سال 2019 نیز "کیفیت قابل توجه مواد هسته‌ای" در سطح جهانی افزون بر 216448 بوده است. اگر اینگونه باشد، در جهان بسیار خطرناکی زندگی می کنیم؟!

غریب آبادی افزود: آیا مدیرکل گروسی می تواند به ما بگوید که "کیفیت قابل توجه مواد هسته‌ای" برای پنج کشور ‌دارنده سلاح و همچنین کشورهایی مانند هلند، آلمان، ژاپن، برزیل و آرژانتین چقدر است. آیا بهتر نیست فعالیت‌های هسته‌ای تحت پادمان را اینگونه اندازه گیری نکنیم.

​گفتنی است که روز گذشته مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که زمان گریز هسته ای برای ایران چه زمانی است و این کشور چقدر با ساخت بمب هسته‌ای فاصله دارد، اظهار داشته بود: در آژانس، ما در مورد زمان "گریز هسته‌ای" صحبت نمی کنیم، بلکه به "کیفیت قابل توجه" مواد هسته‌ای که حداقل مقدار لازم اورانیوم غنی شده یا پلوتونیوم مورد‌ نیاز برای ساخت یک بمب است، نگاه می‌کنیم. ایران در حال حاضر "کیفیت قابل توجه" مواد هسته‌ای را ندارد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала