واکنش نماینده ایران به تحریم ۱۸ بانک ایرانی از سوی آمریکا

© AP Photo / Ronald Zakواکنش نماینده ایران به تحریم ۱۸ بانک ایرانی از سوی آمریکا
واکنش نماینده ایران به تحریم ۱۸ بانک ایرانی از سوی آمریکا  - اسپوتنیک ایران
Telegram
سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین تحریم ۱۸ بانک ایرانی را از جمله اقدامات آمریکا در راستای " تهدید جان مردم عادی" دانست و تاکید کرد "اروپا نیز نباید صرفا به ابراز تاسف از این اقدامات مخرب آمریکا بسنده کند".

به گزارش اسپوتنیک، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین، با انتشار پیامی در اینستاگرام با اشاره به تحریم ۱۸ بانک ایرانی توسط آمریکا، نوشت: " جان مردم عادی از طریق تروریسم اقتصادی، تمامی ندارد. این رژیم، در اقدامی دیگر، ۱۸ بانک ایرانی را در فهرست تحریم های خود قرار داد. از یک طرف ادعا می کنند که واردات دارو و مواد غذایی تحت تحریم قرار ندارند، اما از سوی دیگر کانال های موجود برای پرداخت هزینه های واردات این اقلام را کاملا مسدود می کنند. تا الان، دیگر این بازی کثیف و انحرافی آمریکایی باید برای همه مشخص شده باشد.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от Kazem Gharibabadi (@k.gharibabadi)

آمریکایی که دم از حقوق بشر می زند، که البته در این حوزه هم خود کارنامه سیاهی دارد، با این قبیل تحریم ها مستقیما جان مردم عادی و حق حیات آنان را به عنوان یکی از حقوق مسلم بشر، به مخاطره انداخته است. در این مقوله، اروپا نیز نباید صرفا به ابراز تاسف از این اقدامات مخرب آمریکا بسنده کند. اروپا وظیفه سنگینی دارد، هم از منظر مقابله با اقدامات ضد حقوق بشری آمریکا، اگر در ادعای خود در حمایت از حقوق بشر صادق است که البته تردید جدی در این زمینه وجود دارد، و هم از منظر ایفای تعهدات خود تحت برجام.

مقامات رژیم آمریکا اذعان کردند که به فشار حداکثری خود بر ایران ادامه خواهند داد تا ایران بر سر میز مذاکره، با مختصات مورد نظر آنها، حاضر شود. آمریکا باید تا الان فهمیده باشد که این راهبرد آنان در ایران خریداری ندارد. آمریکا حیثیت و اعتبار ایران و ایرانی را نشانه رفته است. ایران و ایرانیان تمام تلاش خود را برای مقابله با اقدامات آمریکا و کاهش آثار تحریم ها به عمل خواهند آورد تا آمریکا به اهداف خود چه برای بهره برداری در انتخابات پیش روی و چه برای شرایط پس از آن، نرسد.

نکته آخر اینکه هرچند ممکن است گفته شود این تحریم ها پدیده جدیدی نیستند و عملا به اقدامات آمریکا برای اعمال فشار بیشتر به ایران اضافه نمی کنند و بیشتر اهداف تبلیغاتی و سیاسی دارند، اما باید توجه داشت که تحریم های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا، از هر سنخی و در هر مرحله ای، جنایت علیه بشریت محسوب می شوند. باید از تمامی ظرفیت های داخلی، سیاسی، بین المللی و حقوقی برای مقابله با این جنایات استفاده نمود".

پیشتر بهرام قاسمی سفیر ایران در فرانسه در توییتی درباره اقدام آمریکا برای تحریم بانک های ایرانی نوشته بود: خزانه داری آمریکا با تشدید فشارهای حداکثری و علنی خود بخصوص با آغاز ریاست جمهوری آقای ترامپ و افزایش این سیاست های تحریمی از فردای خروج آمریکا از یک معاهده و تفاهم بین المللی، اقدامات جنون آمیز خود را علیه مردم ایران و با خیالی خام به صور گوناگون افزون ساخته است.

تحریم جدید ۱۸ بانک ایرانی که عمدتاً برای خرید دارو و تجهیزات پزشکی با برخی شرکتهای خارجی در عرصه جهان و با مجوز خزانه داری آمریکا داد و ستد داشته اند چیزی نیست جز اقدامی "جنایت کارانه" و "ضد بشری" برای مخالفت با دریافت بخشی از دارو و تجهیزات بیمارستانی برای بیماران صعب العلاج و خاص.

 

 

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала