واکسن جدید کرونا می‌تواند ویروس آنفلوآنزا را از بین ببرد؟

Telegram
هرچه رویکردهای واکسن بیشتر باشد، احتمال شناسایی واکسن موثر بیشتر خواهد بود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «نیوز»، همه داروها بعد از آزمایش‌های فاز سوم هرچقدر امیدوارکننده به نظر برسند موفق نخواهند بود. ممکن است حداقل یک واکسن کرونا برای استفاده اضطراری تا پایان سال در آمریکا و اتحادیه اروپا تایید شود تا با کمک آن گروه‌های در معرض خطر در برابر کرونا ایمن شوند.

صدها ایده درحال‌توسعه وجود دارد که تنها حدود ۱۲ مورد از آن‌ها به فاز سوم رسیده‌اند. هرچه رویکردهای واکسن بیشتر باشد، احتمال شناسایی واکسن موثر بیشتر خواهد بود. درحال‌حاضر، دانشمندان به مواردی دست یافتند که ممکن است یکی از جالب‌ترین مفاهیم واکسن کووید-۱۹ تاکنون باشد، نه‌فقط به این دلیل که می‌توان آن را از طریق اسپری و یا تزریق منظم تجویز کرد، بلکه به این دلیل که هم در برابر کووید-۱۹ و هم در برابر آنفلوآنزا بدن را ایمن می‌کند و هر دو را در یک‌زمان مورد هدف قرار می‌دهد.

اتهام آمریکا به ایران از واکسن دزدی تا اختلال در تولید واکسن کرونا - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
اتهام آمریکا به ایران از واکسن دزدی تا اختلال در تولید واکسن کرونا

محققان هنگ‌کنگ واکسن آنفلوآنزا و کووید-۱۹ ساختند که از ماه نوامبر وارد آزمایش فاز  یک در هنگ‌کنگ می‌شود. این بدان معناست که این دارو چندین ماه به دنبال تایید نظارتی نخواهد بود و واضح است که با موفقیت از هر سه مرحله آزمایش عبور می‌کند.

همه‌گیری تا اواخر سال ۲۰۲۱ پایان نخواهد یافت و برخی تخمین‌ها حاکی از این است که تا سال ۲۰۲۲ همه‌گیری وجود دارد. حتی پس‌ از آن، ویروس ممکن است در جوامع منتشر شود و دانشمندان بر این باورند که ویروس کووید-۱۹ ریشه‌کن نخواهد شد. بنابراین برای مدیریت بیماری در کنار سایر روش‌های درمانی و پیشگیری، واکسن لازم خواهد بود.

این واکسن مشابه واکسن آنفلوآنزاست و از طریق اسپری بینی یعنی جایی که ویروس‌های تنفسی وارد می‌شوند، به بدن منتقل خواهد شد؛ اما دانشمندان یک‌قدم جلوتر رفتند و یک واکسن دوگانه ایجاد کردند که از ویروس کرونا نیز محافظت می‌کند.

در صورت موفقیت، این واکسن ایمنی در برابر ویروس کرونا ایجاد خواهد کرد. سیستم ایمنی بدن باید آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده پروتئین سنبله تولید کرده و ویروس کرونا را مسدود کند. سیستم ایمنی همچنین می‌تواند پاسخی به ویروس آنفلوآنزا که در واکسن استفاده‌شده نیز ایجاد کند. اعلام‌شده  که سایر ویروس‌های آنفلوآنزا همچنان می‌توانند عفونی باشند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала