کاوشگر چینی چهار ماه دیگر به مریخ می رسد

© AP Photo / Cai Yang / Xinhuaکاوشگر تحقیقاتی مریخ پیمای چین تیانوِن-۱
کاوشگر تحقیقاتی مریخ پیمای چین تیانوِن-۱ - اسپوتنیک ایران
اشتراک
کاوشگر چینی پیش به سوی مریخ با هدف یافتن نشانه های احتمالی حیات در مریخ و همچنین کمک به دانشمندان است که بفهمند آیا ممکن است در آینده شرایط این سیاره تغییر کند تا برای زندگی انسان مناسب شود.

به گزارش اسپوتنیک، سازمان فضایی کشور چین در بیانیه ای اعلام کرد: اولین کاوشگر تحقیقاتی مریخ پیمای چین تیانوِن-۱، یک مانور مداری موفق را در اعماق فضا در فاصله ۲۹.۴ میلیون کیلومتری سطح زمین انجام داد.

پرواز اولین کاوشگر چین به سوی کره مریخ  - اسپوتنیک ایران
پرواز اولین کاوشگر چین به سوی کره مریخ

در بیانیه سازمان فضایی کشور چین، در تاریخ ۹ اکتبر ساعت ۲۳.۰۰ به وقت پکن (ساعت ۱۸:۰۰ به وقت مسکو)، تحت کنترل گروه کنترل پرواز، اولین کاوشگر چینی برای اکتشاف مریخ تیانوِن-۱، موتور اصلی خود را برای بیش از ۴۸۰ ثانیه با موفقیت روشن کرد، مانور (مداری) در اعماق فضا موفقیت آمیز بود.

کاوشگر تیانوِن-۱ در ۲۳ ژوئیه از ایستگاه فضایی ونچانگ در جزیره هاینان چین به فضا پرتاب شد و پس از آن این کاوشگر دوبار تصحیح مدار انجام داده است. طبق محاسبات اولیه، کاوشگر برای رسیدن به مریخ چهار ماه دیگر زمان لازم دارد و در این مدت دو یا سه تصحیح دیگر انجام خواهد شد.

مدیریت سازمان توضیح داد که به منظور کاهش انحراف دستگاه از مدار پرواز مشخص شده، مدار تصحیح می شود و یک مانور مداری برای تغییر مدار فعلی و راه اندازی دستگاه به مدار جدید انجام می شود. در صورت موفقیت در انجام این مأموریت، دستگاه داده های دریافتی را در سال ۲۰۲۱ به زمین ارسال می کند.

در آوریل سال جاری، چین اعلام کرد که اولین ماموریت خود برای کشف مریخ تیانوِن-۱ (پرسش هایی از آسمان) نامیده می شود. "تیانوِن" اثر شاعر بزرگ چینی کای یوان است.

این ماموریت شامل خروج و چرخش در مدار مریخ، فرود و حرکت در سطح سیاره سرخ است. اگر مأموریت موفقیت آمیز باشد، دانشمندان می توانند جو، توپوگرافی، ویژگی های زمین شناسی، ویژگی های میدان مغناطیسی سیاره را مطالعه کنند که به جهان کمک می کند تا سرنخی از منشا و تکامل مریخ و کل منظومه شمسی بدست آورد.

در این حالت، هدف اصلی این ماموریت یافتن نشانه های احتمالی حیات در مریخ و همچنین کمک به دانشمندان است که بفهمند آیا ممکن است در آینده شرایط این سیاره تغییر کند تا برای زندگی انسان مناسب شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала