پیش بینی افزایش صادرات نفت ایران در صورت شکست ترامپ

© Depositphotos.com / Maxxyustasپیش بینی افزایش صادرات نفت ایران در صورت شکست ترامپ
پیش بینی افزایش صادرات نفت ایران در صورت شکست ترامپ - اسپوتنیک ایران
Telegram
رئیس مجمع بین‌المللی انرژی اعلام کرد اگر بایدن، رقیب ترامپ در انتخابات آتی طبق اظهاراتش قرارداد اتمی برجام را که ترامپ در اواسط ۲۰۱۸ از آن خارج شد، دوباره احیا کند، مذاکرات بین دو طرف احتمالاً باعث افزایش تولید نفت ایران خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از  خبرگزاری تسنیم  ، طبق گفته رئیس مجمع بین‌المللی انرژی، اگر جو بایدن برنده انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده آمریکا باشدو رئیس جمهور فعلی را شکست دهد ، ایران می‌تواند صادرات نفت خود را به حدود 2 میلیون بشکه در روز برساند.

 یادآور می شود تولید نفت خام ایران از آن زمان با تشدید تحریم‌های آمریکا علیه صادرات انرژی آن، تقریباً نصف شده و تا 1.95 میلیون بشکه در روز پایین آمده است.

 مک مونیگل که یکی از مقامات سابق وزارت انرژی آمریکا بوده طی مصاحبه ای با بلومبرگ گفت:«شرایط ایران تحت تاثیر تغییر دولت در آمریکا خواهد بود. من انتظار ندارم دو میلیون بشکه یا دقیق‌تر بگویم 1.8 میلیون بشکه ای که از تولید نفت ایران کم شده بلافاصله بازگردد. ولی احتمالاً شاهد افزایش نیم میلیون بشکه ای تولید این کشور خواهیم بود. آمریکا باید مذاکرات با ایران را آغاز کند و این برای بازار نفت یک اتفاق بسیار بزرگ است».

ترامپ یا بایدن؟ ایران و سیاست خارجی آمریکا بعد از انتخابات  - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
ترامپ یا بایدن؟ ایران و سیاست خارجی آمریکا بعد از انتخابات

 دیدگاه های مک مونیگل شبیه به بانک MUFG ژاپن است. سرپرست بخش تحقیقات خاورمیانه و آفریقای شمالی در این بانک  عقیده دارد تحریم‌ها علیه ایران در دور دوم ریاست جمهوری ترامپ ادامه خواهد داشت ولی اگر بایدن قرارداد برجام را بازگرداند، صادرات نفت ایران تا پایان سال آینده میلادی 1.8 میلیون بشکه در روز افزایش یافته و به 2.4 میلیون بشکه می‌رسد.

 احتمال افزایش تولید نفت ایران و لیبی مسئله مهمی برای تولیدکنندگان بزرگ اتحاد اوپک پلاس در اجلاس بعدی آنها در اوایل دسامبر خواهد بود. لیبی ماه گذشته به دنبال اعلام آتش‌بس در این کشور صنعت نفت خود را باز کرده است.

 ائتلاف اوپک پلاس به رهبری عربستان و روسیه تلاش می‌کند عرضه نفت را محدود کرده و قیمت آن را در مواجهه با همه‌گیری ویروس کرونا افزایش دهد. در حالیکه قیمت نفت خام برنت از زمان آغاز کاهش تولید این ائتلاف بیش از دو برابر شده و به حدود 42.50 دلار در هر بشکه رسیده است، هنوز هم 36 درصد پایینتر از آغاز سال جاری میلادی است.

 مک مونیگل گفت ائتلاف اوپک پلاس هنوز هم قصد دارد از ابتدای سال آینده میلادی دو میلیون بشکه به تولید خود اضافه کند ولی افزایش تولید ایران و لیبی تغییراتی در تصمیمات آن ایجاد خواهد کرد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала