معاون بایدن: امنیت آمریکا به دلیل موضع گیری ترامپ علیه برجام کمتر شد

© AP Photo / Alex Wongمعاون بایدن: امنیت آمریکا به دلیل موضع گیری ترامپ نسبت به برجام کمتر شد
معاون بایدن: امنیت آمریکا به دلیل موضع گیری ترامپ نسبت به برجام کمتر شد  - اسپوتنیک ایران
Telegram
تصمیم دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا ، برای خروج از برنامه جامع اقدام مشترک ( برجام) ، امنیت ایالات متحده را کمتر کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، کاملا هریس ، نامزد دموکرات ها برای سمت معاون رئیس جمهور آمریکا این مطلب را روز چهارشنبه در یک مناظره تلویزیونی با مایکل پنس ، معاون رئیس جمهور ایالات متحده بیان کرد . این مناظره در سالن کینگزبری دانشگاه یوتا در سالت لیک سیتی انجام شده و توسط همه شبکه های تلویزیونی بزرگ آمریکایی پخش گردید.

کاملا هریس گفت: "فقط به توافق هسته ای با ایران (برجام) نگاه کنید ،" در نتیجه ، ما از امنیت کمتری برخوردار هستیم زیرا آنها [ایرانی ها] در حال ایجاد آنچه که می تواند یک زرادخانه هسته ای قابل توجه باشد هستند. ما طرف ه این توافق نامه بودیم  و به دلیل اقدامات یک جانبه دونالد ترامپ ، در انزوا قرار گرفتیم. او از این توافق خارج شد و امنیت ما کمتر گردید."

شروط رقیب ترامپ برای بازگشت آمریکا به برجام مطرح شد  - اسپوتنیک ایران
شروط رقیب ترامپ برای بازگشت آمریکا به برجام مطرح شد

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

هشتم ماه مه سال 2018 ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند.  آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.

اکنون آمریکا همچنین تلاش می کند تحریم ها بین المللی علیه ایران را با استناد به عدم پایبندی ایران به تعهدات خود باز گرداند اما به عقیده واسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل و دیگر مقامات در مسکو موضوع بازگشت تحریم ها علیه ایران دیگر در شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد بحث قرار نخواهد گرفت چون اکثریت مطلق  اعضای شورای امنیت مخالف احیای این تحریم ها  هستند.

 

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала