گزارش و تحلیل

مصادره ۹۲ دامنه غیر قانونی مربوط به سپاه پاسداران

CC0 / geralt / مصادره ۹۲ دامنه غیر قانونی مربوط به سپاه پاسداران
مصادره ۹۲ دامنه غیر قانونی مربوط به سپاه پاسداران - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد: ۹۲ دامنه غیر قانونی مربوط به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که برای نشر و تحریف اطلاعات و اخبار و همچنین برای تاثیر در سیاست گذاری های آمریکا را مصادره کرد.

وزارت دادگستری آمریکا، روز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد، که ایالات متحده بیش از ۹۰ دامنه اینترنتی مورد استفاده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را بر اساس قانون ثبت عوامل خارجی فاوا مصادره کرده است.

مصادره بیش از 90 دامنه اینترنتی مورد استفاده سپاه پاسداران  - اسپوتنیک ایران
مصادره بیش از 90 دامنه اینترنتی مورد استفاده سپاه پاسداران

این وزارتخانه در بیانیه ای گفت: ایالات متحده ۹۲ دامنه غیر قانونی مربوط به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که برای نشر و تحریف اطلاعات و اخبار و همچنین بطور غیرقانونی از آنها برای سازماندهی یک كاربرد اطلاعاتی جهانی استفاده می کرد را مصادره كرده است.

گفته می شود چهار سایت از این طریق به عنوان رسانه معرفی شده اند، اما "بر خلاف قانون ثبت نمایندگان خارجی" توسط سپاه کنترل می شوند. تا برای تاثیر در سیاست گذاری های آمریکا را گسترش دهند، ما در مورد سایتهای "newsstand7.com"،"usjournal.net" "usjournal.us" و "twtoday.net" صحبت می کنیم.

وزارت دادگستری گفت: بقیه سایت ها "تبلیغات (پروپاگاندا) ایران را به سایر نقاط جهان توزیع می کردند.

خبرنگار اسپوتنیک در این رابطه با سجاد عابدی کارشناس ارشد مسائل امنیتی و ولی الله قدیمی مدرس دانشگاه و کارشناس رسمی دادگستری در امور جرایم رایانه ای و حوزه انفورماتیک به مصاحبه پرداخته و سوالاتی را نیز مطرح کرده است.

وزارت دادگستری آمریكا اعلام داشته، به طور خاص این سایتها در اروپای غربی، خاورمیانه و جنوب شرقی آسیا فعالیت می كنند و "به عنوان سایتهای خبری واقعی مطرح می شوند". تا چه میزان این گفته ها صحت دارد؟

ولی الله قدیمی مدرس دانشگاه و کارشناس رسمی دادگستری در امور جرایم رایانه ای و حوزه انفورماتیک، اظهار داشت: در فضای بین المللی تنها مرجع نظارت، ساماندهی و ثبت و احراز مالکیت و یا توقیف و تصاحب مالکیت یک شخص حقیقی و حقوقی بر دامنه ثبت شده اینترنتی موسسه ICANN ( موسسه غیر انتفاعی بین المللی نام ها و اعداد تخصیص یافته اینترنتی) می ­باشد.

واکنش تهران به مسدود سازی دسترسی به دامنه اینترنتی رسانه‌های ایرانی - اسپوتنیک ایران
واکنش تهران به مسدود سازی دسترسی به دامنه اینترنتی رسانه‌های ایرانی

طبق مفاد بند ۱۱ و ۱۲ شرایط سرویس Terms of Service موسسه ICANN (https://www.icann.org/privacy/tos) قانون حاکم بر این توافقنامه (حقوق مالکیت و ثبت دامنه های اینترنتی) و هرگونه اختلافات و ادعاهای ناشی از آن تابع قوانین ایالت کالیفرنیا بوده بدون اینکه تعارضی با سایر قوانین صادره از سایر حوزه های قضایی داشته باشد. صلاحیت رسیدگی به هرگونه ادعایی که ادامه اجرای توافقنامه را غیر ممکن سازد تنها در اختیار یک هیات داوری مرضی الطرفین و نه هر دادگاه فدرالی بوده و هیچیک از طرفین توافقنامه راساً و یا توسط داور مستقل منتخب خویش نمیتواند در خصوص ادعاهای مطرح تصمیم اتخاذ نماید و تاکید شده هیچ امر داوری، بدون توافق کتبی توسط طرفین پذیرفته نیست.

لذا اختیارات حاصل از قوانین داخلی ایالات متحده نمی توانند مجوزی برای تصرف و توقیف یک دامنه اینترنتی به شمار آیند و این یک تخلف آشکار از مفاد شرایط سرویس ICANN به عنوان یک موسسه بین المللی بوده که صرفا به علت ثبت و فعالیتش در ایالت کالیفرنیا و تحت فشار هیات حاکمه آمریکا زیر بار این تخلف آشکار و قلدرمابانه رفته است و همانطور که مشاهده میشود بر خلاف نص صریح همین توافقنامه در تصاد آشکار با سایر قوانین بین المللی است .

سجاد عابدی کارشناس ارشد مسائل امنیتی در این رابطه گفت: در گزارش های مربوط به این خبر می باشد، جنبه های مختلفی از تهدید سایبری ایران بیان می شود اما تمامی آنها دارای یک وجه مشترک می باشند و آن پر اهمیت جلوه دادن حمله سایبری ایران به زیرساخت های کشورهای غربی خصوصا آمریکا است.

آمریکا دامنه‌ سایت رسمی روزنامه ایران را مصادره و مسدود کرد - اسپوتنیک ایران
آمریکا دامنه‌ سایت رسمی روزنامه ایران را مصادره و مسدود کرد

جدا از دلایل فنی این موضوع، می توان رفتارهای ایالات متحده در این فضا را از چند وجه مورد تحلیل و بررسی قرار داد.

نخست اینکه فضاسازی آمریکا علیه توان سایبری ایران موضوع جدید و تازه ای نیست و سابقه اینگونه فضاسازی ها به چهار پیش بر میگردد، که در آن زمان ایالات متحده آمریکا، ایران را متهم به انجام حملات سایبری گسترده به سامانه های مالی و بانکی این کشور کرد.

از سویی دیگر، برخی بر این باورند که آمریکا از گسترش اتهامات سایبری خود علیه جمهوری اسلامی مبنی بر انجام یک حمله غریب الوقوع سایبری به زیرساخت های کشورهای غربی به دنبال مشروعیت بخشی به پاسخ احتمالی این کشور به ایران و انجام حمله پیش دستانه سایبری به این کشور است، آمریکا همواره در سیاست های خود به این نوع سیاست (سیاست پیش دستانه) تاکید کرده است و بر این باور است، که اینگونه اقدام کشور متخاصم را از انجام هرگونه اقدام احتمالی علیه این کشور باز خواهد داشت.

همچنین آمریکایی ها بر این موضوع تاکید دارند که کشور مهاجم باید در فضای سایبری هزینه اقدامات متخاصمانه خود را علیه آمریکا بپردازد تا از انجام حملات ثانویه پرهیز شود.

آیا این ۴ دامنه ای که گفته می شود ثبت شده اند، شکایتی از سوی سپاه وجود داشته است؟ یا تمامی این دروغ و در چارچوب سیاست ایران هراسی است؟

ولی الله قدیمی مدرس دانشگاه و کارشناس رسمی دادگستری در امور جرایم رایانه ای و حوزه انفورماتیک، اذعان داشت: با بررسی محتوای این وب سایتهای توقیف شده که از آرشیو وب مستند سازی شده به دلایل این رفتار غیر قانونی پی می­بریم. این وب سایتها عمدتاً به مظلومیت مسلمانان در فلسطین و یمن و بحرین پرداخته و آثار و تبعات تحریمهای ظالمانه بر علیه ملت ایران می­پردازند. جنایات اسرائیل و رفتار وحشیانه جنایتکاران داعش در سوریه را افشا و به سرسپردگی حکام عرب می پردازد. حقوق بشر و نژاد پرستی در ایالات متحده را بررسی نموده و اخباری شفاف و بدون روتوش از واقعیت های سیاستهای خودکامانه و قلمدرمابانه ایالات متحده را عرضه می نماید.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه  - اسپوتنیک ایران
لاوروف: آمریکا زیرکانه از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کند

با بررسی اطلاعات مربوط به مالکیت دامنه و ثبت کننده دامنه های فوق (whois) هیچ مستندی که بتوان انتساب این دامنه ها را به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منتسب نمود یافت نمی گردد و این بدیهی است که اگر به فرض این دامنه ها تحت مالکیت مستقیم یا غیر مستقیم سپاه پاسداران هم می­بود با روشهایی بسیار ساده فنی میتوان رهگیری و احراز این انتساب را حتی برای بالاترین ارگانهای اطلاعاتی و فنی ایالات متحده غیر ممکن ساخت. تنها مستند ایالات متحده برای این انتساب خلاف واقع، غیر همسو بودن محتوای این وب سایتها با سیاستهای آمریکا و اسرائیل  و در راستای تقویت محور مقاومت و آشنایی ملتها با مظلومیت مسلمانان در اثنا نقاط جهان و جنایات آمریکا و صهیونیست ها و رژیم های مرتجع عربی است و به علت فعالیت قوی و حرفه­ای  این وب سایتها پیش بینی ایالات متحده آنست که یک مدیریت قوی و متمرکز و دارای ضریب نفوذ بالای اطلاعاتی و تکنولوژیک در سطح سپاه پاسداران میتواند چنین هدایت راهبردی در این عرصه داشته باشد که قطعاً در حد یک حدس و گمان دسته بندی شده و سربازان سایبری محور مقاومت آنقدر در جغرافیای عظیم جهان اسلام و نزد مظلومان جهان گسترش یافته که انتساب آن به سپاه پاسداران فقط یک بهانه و توهم درون حاکمیتی برای دستگاه حاکمه ایالات متحده بوده و مصرف داخلی برای این کشور دارد.

این اولین بار نیست که این کشور با قلدری و خارج از چارچوب ها و رویه های بین المللی به صورت یکجانبه دست به اقدامی خلاف حقوق مسلم بین المللی زده و بخاطر ناتوانی به پاسخ منطقی به موارد مطرح در این وب سایتها، مبادرت به توقیف و مصادره غیر قانونی این نامهای دامنه می­ نماید.

سجاد عابدی کارشناس ارشد مسائل امنیتی، چنین پاسخ داد: در مجموع به نظر می رسد، که ایالات متحده پس از اجرای تحریم های ثانویه به نتیجه دلخواه خود دست نیافته و با اقدامات دیگری تلاش برای گسترش تحریم ها را فراهم سازد، تحریم به بهانه حمله سایبری در واقع تشدید ایران هراسی است، این کشور در زمان خروج یکجانبه از توافق "برجام" به دستگاه های داخلی و امنیتی خود اعلام کرد: ایران با فعالیت های سایبری خود مشغول انجام اقداماتی تلافی جویانه علیه آمریکا است.

از این رو می توان چنین استنباط کرد: نشر چنین بیانیه هایی در راستای اهداف از پیش تعیین شده این کشور علیه ایران است. 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала