دیدگاه دانشمندان درباره غذای دوران آینده برای انسان ها

© Sputnik / Vladimir Trefilovدیدگاه دانشمندان درباره غذای دوران آینده برای انسان ها
دیدگاه دانشمندان  درباره غذای دوران آینده برای انسان ها  - اسپوتنیک ایران
Telegram
دانشمندان دانمارکی پیشنهاد می کنند که در آینده ، غذاهای دریایی مفید و سازگار با محیط زیست از جمله جلبک ها ، صدف ها و ماهی های ریز ، جایگزین گوشت شوند.

به گزارش اسپوتنیک، نتایج تحقیقات آنها  در مجله Frontiers in Psychology منتشر شده است.

دامداری با مفهوم توسعه پایدار که در کشورهای غربی اتخاذ شده مطابقت ندارد. در عین حال ، همه مردم آماده نیستند تا از خوردن گوشت  دست بردارند تا محیط زیست و آب و هوای فعلی  حفظ شود .

محققان دانشگاه کپنهاگ رفتار مصرف کننده را در انتخاب مواد غذایی مورد مطالعه قرار داده و پیش بینی کردند که چگونه می توان بر آن تأثیر گذاشت و چگونه گوشت را از سبد غذایی اروپا  خارج کرد.

محصولات گوشتی "طعم گوشتی" خاصی دارند که ژاپنی ها آن را "اومامی" می نامند. این طعم توسط گلوتامات مونو سدیم ایجاد می شود و زبان انسان گیرنده های L-glutamate ویژه ای دارد که آن را احساس می کند. تولیدکنندگان محصولات به خوبی از این نگنه استفاده می کنند - گلوتامات مونو سدیم در مواد افزودنی غذایی گروه E600-E699 موجود است.

در عین حال "امامی" در طعم برخی از غذاهای گیاهی از جمله گردو ، کلم بروکلی ، گوجه فرنگی و  قارچ شیاتکه وجود دارد.

تزئین غذا توسط زن ژاپنی Etoni Mama - اسپوتنیک ایران
ذوق و هنر زن ژاپنی برای تزئین ظرف غذا

پروفسور اوله جی موریتسن ، متخصص علوم غذایی و رفتار مصرف کننده می گوید : "بسیاری از مردم فقط طعم" اومامی "را میل می کنند." بنابراین ، می توان یک رژیم انعطاف پذیر را در نظر گرفت که طبق آن هر فرد مقدار کمی از مواد غذایی حیوانی مانند گوشت ، تخم مرغ و شیر را همراه با سبزیجات مصرف می کند ،. با این حال ، می توان در مورد گزینه های جایگزین استیک آبدار که زیاد هستند، فکر کرد.

نویسندگان پیشنهاد می کنند به دنبال منابع جایگزین پروتئین و اسیدهای چرب سالم در بین غذاهای دریایی به ویژه آن منابعی بود که دارای ذخایر تجدید پذیر زیادی هستند ، اما هنوز به طور کامل مورد بهره برداری قرار نگرفته است. محققان تخمین می زنند که فقط ماهی کیلکا به تنهایی می تواند بیست درصد از پروتئین مورد نیاز دانمارک را تأمین کند.

دانشمندان متذکر می شوند که امروزه از بین ده هزار نوع جلبک ، فقط 500 نوع از آنها به عنوان غذا استفاده می شود ، علی رغم اینکه آنها غنی از نظر مواد مغذی و ویتامین ها،  فوق العاده غنی هستند.

پروفسور موریتسن می گوید: این ارتباط زیادی با فرهنگ و سنت های ما دارد اما تغییر عادت های غذایی زمان بر است. ما بیش از یک میلیون سال است که گوشت می خوریم  و در حالی که جلبک دریایی و ماهی کیلکا حاوی اسیدهای چرب مهم و ویتامین ها و خوش مزه هستند، ما هنوز تمایلی به طبقه بندی این گونه ها به عنوان منابع غذایی نداریم.

دانشمندان معتقدند فناوری های غذایی که مدت هاست از دو طعم اصلی  شیرین و گوشتی در طعم دهنده های مواد غذایی استفاده می کنند می توانند در افزایش جذابیت ب غذاهای دریایی کمک  کنند.

پروفسور موریتسن  دانشمند دانمارکی یادآور می شود: "شیرینی وجود کالری ها و ادامه بقا را به مغز نشان می دهد  در حالی که اومامی (طعم گوشت) نشان می دهد که ما برای عضلات چیز خوبی مصرف می کنیم. با این حال ، بسیاری از غذاهای دریایی ، جلبک های دریایی و سبزیجات طعم عالی خود را دارند."

طبق گفته محققان ، از جمله بسیاری از سبزیجات طعم شیرین و "اومامی" را در طول تخمیر ایجاد می کنند و این نکته می تواند برای ایجاد یک رژیم غذایی منطقی برای آینده استفاده شود.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала