تلاش برای کودتا در قرقیزستان + ویدئو

© Sputnik / Akylbek Batyrbekov کاخ سفید سوزان قرقیزستان
 کاخ سفید سوزان قرقیزستان - اسپوتنیک ایران
Telegram
رئیس جمهور قرقیزستان اعلام کرد تلاش برای تصاحب غیرقانونی قدرت در قرقیزستان به انجام رسید.

به گزارش اسپوتنیک با استناد به اعلامیه منتشره ریاست جمهوری، سورونبای جینبکوف، رئیس جمهور قرقیزستان اعلام کرد که تلاش برای تصاحب غیرقانونی قدرت در کشور رخ داد.

در اعلامیه ریاست جمهوری آمده است:« شب گذشته، برخی از نیروهای سیاسی سعی کردند بطور غیرقانونی قدرت را به دست بگیرند. آنها با سوء استفاده از نتایج انتخابات دست به ایجاد ناآرامی در کشور زدند».

رئیس جمهور گفت که دستور داده است به سوی تظاهرکنندگان تیراندازی نشود.

«من به نیروهای انتظامی دستور دادم بسوی تظاهرکنندگان تیراندازی نشود و خون مردم ریخته نشود. هم اکنون تمام اقدامات لازم را برای دوری از تشدید اوضاع بکار می بریم. آرامش در کشور و ثبات در جامعه مهم تر و واجب تر ازهر گونه اختیارات نمایندگی است».

کمیسیون مرکزی انتخابات قرقیزستان تا آخر وقت یکشنبه کار شمارش آرای ماخوذه در بیش از ۹۷ درصد حوزه‌های رای‌گیری را به پایان رساند. این کمیسیون میزان مشارکت مردمی در انتخابات را نزدیک به ۲ میلیون نفر معادل ۵۵.۶۵ درصد از واجدان شرایط رای دادن اعلام کرد.

بر اساس این نتایج احزاب «بیریمدیک» Birimdik  با کسب ۲۴.۵۴ درصد آراء معادل ۴۶ کرسی، مکنیم قرقیزستان  Mekenim K.با کسب ۲۳.۹ درصد آراء معادل ۴۵ کرسی، حزب قرقیزستان با کسب ۸.۷۴ درصد آراء معادل ۱۶ کرسی و حزب "بوتون قرقیزستان Butun K. با کسب ۷.۰۹ درصد آراء معادل ۱۳ کرسی موفق به ورود به پارلمان شده‌اند. سایر احزاب حاضر در انتخابات حد نصاب ۷ درصد آراء برای ورود به پارلمان را کسب نکرده‌اند.

پارلمان قرقیزستان ۱۲۰ کرسی دارد و ۱۶ حزب برای ورود به پارلمان در انتخابات روز یکشنبه رقابت کردند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала