اولین اطلس سلول‌های قلب در جهان + عکس

Telegram
محققان آمریکایی اولین اطلس کامل قلب انسان را طراحی کردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مجله «نیچر»، محققان آمریکایی اولین اطلس کامل قلب انسان را طراحی کردند. این اطلس، کلکسیونی از نقشه‌هایست که روی آن‌ها تقریبا نیم میلیون سلول و کار هر یک از آن‌ها ثبت شده است.

مطالعه سلول‌های قلب انسان اهمیت زیادی دارد، زیرا این سلول ها را بر خلاف مثلا سلول‌های سرطانی نمی توان در آزمایشگاه پرورش داد .نمی توان تحقیقات کاردیولوژی روی موش ها انجام داد، زیرا قلب آنها تفاوت زیادی با قلب انسان دارد.

محققان انستیتوی پزشکی «هاوارد هیوز» از قلب انسان در پژوهش‌های خود استفاده کردند که خیلی سریع برای پیوند منجمد شده بود اما به دلیلی مورد استفاده قرار نگرفت. برای ایجاد اطلس سلول های قلب از 14 قلب اهدایی ، 7 قلب مرد و 7 قلب زن استفاده کردند.

کریستین سیدمن رهبر این پژوهش گفت:« برای دانستن اینکه چه اتفاق در زمان بروز انواع بیماری های قلبی رخ می دهد، ابتدا باید فهمید چه فرایندی نرمال است. برای اولین بار از شاخص معینی برای هر یک از سلول ها برخور دار می شویم.

​در زنان کاردیومیوسیت ها- سلول های عضلانی در قلب بیشتر از مردان است. شاید همانا این امر دلیل تفاوت بیماری قلبی در زنان و مردان است.

با آزمایش روی 14 قلب تفاوت زیادی را مشاهده کردیم.  قلب بمراتب عضو دشوارتری از آن است که خیلی ها تصورش را می کردند».

اطلس سلول های قلب بخشی از پروژه بزرگ تهیه نقشه تمام انواع سلول های بدن انسان است که سرمایه آن توسط بنیاد مارک زوکربرگ و پریتسلی چان تأمین می شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала