جنگنده های چینی با ورود مقامات آمریکایی از تنگه تایوان گذشتند

© REUTERS / China Dailyجنگنده های چینی با ورود مقامات آمریکایی از تنگه تایوان گذشتند
جنگنده های چینی با ورود مقامات آمریکایی از تنگه تایوان گذشتند - اسپوتنیک ایران
Telegram
نیروی هوایی تایوان همزمان با ورود معاون اقتصادی وزارت خارجه آمریکا به این کشور تعدادی از جنگنده های چینی را که از خط مرزی تنگه راهبردی تایوان عبور کردند رهگیری کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رویترز، نیروی هوایی تایوان خبر از رهگیری ۱۸ فروند جنگنده چینی داد، به گفته ارتش این کشور، چین حریم هوایی این منطقه را نقض کرده‌ است.

Министр иностранных дел России Сергей Лавров и глава МИД Китая Ван И на встрече в Пекине - اسپوتنیک ایران
چین: همبستگی ما با روسیه همچون صخره مستحکم است

عبور این تعداد جنگنده چینی از خط مرزی تنگه راهبردی تایوان نشانه‌ای از اوج گرفتن تنش در روابط پکن-واشنگتن همزمان با ورود کیت کارچ معاون اقتصادی وزارت خارجه آمریکا به تایوان است.

بازدید کارچ از تایوان سه روز طول خواهد کشید. وی بعد از آلکس آزار وزیر بهداشت آمریکا، دومین مقام بلندپایه دولت واشنگتن است که از ماه میلادی آگوست به این سو، به تایوان سفر می‌کند.

این دید و بازدیدها در حالی انجام می‌شود که طبق اصل چین واحد، دیگر کشورها حق ندارند به طور مستقل، با مناطق تحت حاکمیت دولت پکن، وارد رابطه دیپلماتیک شوند.

دو روز پیش نیز منابع مطلع از قصد آمریکا برای فروش هفت نوع سلاح و سامانه نظامی از جمله مین، موشک کروز و رادار به تایوان خبر دادند.

ظاهراً قرار است دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، طی روزهای آتی گزارشی در این رابطه از وزارت خارجه دریافت کند.

این در حالی است که چین همواره به آمریکا و متحدان غربی درباره خط قرمز خود مبنی بر لزوم احترام به اصل چین واحد که مستلزم عدم تحریک جریان‌های جدایی‌طلب مناطق تابعه شامل تایوان، هنگ کنگ، ماکائو و تبت است؛ هشدار داده است.

با این وجود، آمریکای تحت امر دونالد ترامپ، با استناد به رویکرد چرخش به ایندوپاسیفیک و با هدف ممانعت از قدرت‌یابی چین، دست به اقداماتی می‌زند که علاوه بر جدال دیپلماتیک، بیم رویارویی نظامی دو کشور را نیز افزایش می‌دهد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала