گوترش: برجام باید حفظ شود

© AP Photo / Seth Wenigدبیر کل سازمان ملل
دبیر کل سازمان ملل  - اسپوتنیک ایران
Telegram
دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد باید از هر امکانی برای حفظ معامله هسته‌ای با ایران استفاده کرد.

به گزارش اسپوتنیک، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در گفتگویی با «ریا نووستی» اعلام کرد که کشورها باید از هر امکانی برای حفظ برجام استفاده کنند. این توافق پیروزی دیپلماسی چند جانبه است.

 وی در ادامه گفت:«من همیشه می‌گویم که برجام، توافقی است که پیروزی دیپلماسی همه‌جانبه را نشان می‌دهد. به عقیده من، کشورهای شرکت کننده در این توافق باید منتها تلاش خود را در حفظ این توافق هسته‌ای بکار ببرند. آنچه به نقش من مربوط می‌شود، تصمیمات دبیرخانه با آنچه در شورای امنیت سازمان ملل رخ بدهد مرتبط خواهد بود».

اعضای شورای امنیت: آمریکا حق ندارد خواستار بازگرداندن تحریم ها علیه ایران  شود - اسپوتنیک ایران
اعضای شورای امنیت: آمریکا حق ندارد خواستار بازگرداندن تحریم ها علیه ایران شود

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

هشتم ماه مه سال 2018 ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند. آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.

قطعنامه 2231 ، تصویب شده در سال 2015 ، شامل مکانیزمی برای تجدید خودکار تحریم های سازمان ملل علیه ایران در صورت عدم انجام تعهدات این کشور طبق برجام است. این مکانیسم از سال 2015 به مدت 10 سال اعتبار دارد. این قطعنامه پیش بینی می کند که اگر در این دوره هرگونه تخلف جدی از طرف ایران صورت بگیرد، کشور تنها در صورت تصویب قطعنامه مربوطه در شورای امنیت سازمان ملل قادر به جلوگیری از تمدید تحریم ها خواهد بود. اگر حداقل یکی از اعضای دائم شورای امنیت با تصویب چنین قطعنامه ای مخالفت کند، تحریم ها به طور خودکار ظرف 30 روز تمدید می شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала