کابوس شبانه آمریکا در قطب شمال

© Sputnik / Valeriy Melnikovیخ شکن « یامال» روسیه در قطب
یخ شکن « یامال» روسیه در قطب - اسپوتنیک ایران
Telegram
دورنمای حضور مشترک روسیه و چین در قطب، منافع آمریکا را به چالش می‌کشد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «نشنال اینترست»، دورنمای حضور مشترک روسیه و چین در قطب، منافع آمریکا را به چالش می‌کشد و کابوس وحشتناک شبهای ایالات متحده شده است که واشنگتن برای مقابله با آن آماده نیست.

مایکل لایونز کارشناس مجله نامبرده در ادامه نوشت:«قطب،منطقه‌ای است که سیاستمداران آمریکایی بندرت به آن توجه می‌کنند، اما نقش کلیدی را در سیاست ابرقدرت‌های جهان بازی می‌کند. به دلیل تغییر شرایط اقلیمی، امکانات اقتصادی جدیدی در این منطقه ایجاد می شود و کشورهای بزرگ هر چه بیشتر  قصد خود برای دستیابی به برتری در این منطقه را اعلام می‌کنند.

مشارکت ایران و چین چون آخرین میخی بر تابوت فشارهای آمریکا است - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
مشارکت ایران و چین چون آخرین میخی بر تابوت فشارهای آمریکا است

متأسفانه، واشنگتن خیلی از رقیبان خود در این عرصه عقب مانده است. گشت ساحلی آمریکا مثل چین دارای دو یخ‌شکن است، در حالی که ناوگان روسیه دست‌کم دارای 40 یخ شکن است و تا سال 2035  تعداد آنها تا 13 یخ‌شکن اتمی دیگر بیشتر خواهد شد.

مقابله با رقیبی مانند روسیه در قطب شمال باعث بروز یکسری چالش‌ها خواهد شد، اما دورنمای تلاش مشترک روسیه – چین مثل یک فیلم تریلر فنی و کابوس شبانه برای آمریکاست که واشنگتن برای آن اصلا آمادگی ندارد.

قطب فقط یک کریدور بالقوه برای رقابت استراتژیک نیست و نه فقط صحنه بالقوه‌ای برای گسترش رقابت بین کشورهای بزرگ. قطب صحنه یک بازی بزرگ است که آغاز شده است و سیاستمداران آمریکایی در واکنش به این خطر از همکاران خود در دیگر کشورها عقب مانده اند».

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала