مقتدایی: ایران به آمریکا باج نخواهد داد

© REUTERS / Carlos Barria مقتدایی: ایران به آمریکا باج نخواهد داد
مقتدایی: ایران به آمریکا باج نخواهد داد - اسپوتنیک ایران
Telegram
نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که آمریکا به دلیل خروج از برجام امکان استفاده از مکانیسم ماشه را ندارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، عباس مقتدایی، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران در واکنش به تلاش آمریکایی‌ها برای فعال کردن مکانیسم ماشه اظهار کرد: آمریکایی‌ها در طول سال‌های بعد از پیروزی انقلاب همواره به دنبال فشار بر ایران بوده تا رفتارهای جمهوری اسلامی مبتنی بر استقلال و آزادی را تحت تاثیر نظام سلطه قرار دهند. آنها می‌خواهند آزادی و استقلال را از جمهوری اسلامی بگیرند، کل دعوای آمریکایی‌ها با ما در این باره است. حال این‌که ما براساس قانون اساسی و آرمان ملت زیربار نظام سلطه نمی‌رویم. ما مردمانی آزاد و ملتی با هویت و با فرهنگ هستیم که می‌توانیم برای خود تصمیم‌گیری کنیم.

ظریف: این حجم از ریاکاری آمریکا نفس‌گیر است - اسپوتنیک ایران
ظریف: این حجم از ریاکاری آمریکا نفس‌گیر است

وی با اشاره به موقعیت خاورمیانه اظهار کرد: ما در منطقه‌ای بسیار مهم و استراتژیک و با ابعادی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و نظایر آن قرار داریم، در این شرایط آمریکایی‌ها می‌خواهند به ما فشار بیاورند آنها در برجام هم به دنبال نتایج مطلوب خود بودند که از قبلش فشار زیادی بر ایران اعمال کنند که محقق نشد. ما همچنان در حال پیشرفت، مقاومت و ایستادگی برای دستیابی به منافع ملت حرکت می‌کنیم.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران ادامه داد: از نظر حقوق بین‌الملل آمریکا نمی‌تواند با تمسک به برجام فشاری به جمهوری اسلامی ایران وارد کند، چون طبق مفاد برجام کسانی که جزو طرف‌های برجام هستند می‌توانند از مواد آن استفاده کنند، پس حالا که آمریکا رسما از برجام خارج شده نمی‌تواند از آن به عنوان اهرم فشار بهره‌ گیرد. در این بین عدم توفیق آمریکایی‌ها در قطعنامه پیشنهادی شورای امنیت علیه ایران و عدم همراهی کشورهای اروپایی نشان داد که آنقدر منطق و استدلال آمریکایی‌ها سست و ضعیف است که حتی همپیمانان آنها هم برای نیفتادن در ورطه آبروریزی با آمریکا همکاری نکردند.

مقتدایی تاکید کرد: حرف جمهوری اسلامی ایران از نظر حقوق بین‌الملل کاملا منطقی و به حق است، آمریکایی‌ها به طرز فاحشی ناقص حقوق بین‌الملل و مفاد پذیرفته شده در سازمان بین‌الملل هستند، البته آنها تلاش خود را ادامه می‌دهند تا کاری برای انتخابات انجام دهند دونالد ترامپ از تمامی ظرفیتش استفاده می‌کند، اما جمهوری اسلامی ایران باج نخواهد داد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала