رد احتمال تحریم شدن ترکیه از سوی اروپا به دلیل دریای مدیترانه

© AFP 2022 / Adem Altanرد احتمال تحریم شدن ترکیه از سوی اروپا به دلیل دریای مدیترانه
رد احتمال تحریم شدن ترکیه از سوی اروپا به دلیل دریای مدیترانه - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد: اقدامات اتحادیه اروپا نمی‌تواند عزم آنها برای حضور در شرق مدیترانه را کاهش دهد، احتمال اعمال تحریم‌های سخت از سوی این سازمان بر ترکیه را رد کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رویترز، مولود چاووش ‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، روز دوشنبه اظهار داشت: آنکارا انتظار ندارد به دلیل اختلافات با یونان در خصوص مسائل شرق مدیترانه، توسط اتحادیه اروپا تحریم شود.

گاز ترکیه - اسپوتنیک ایران
ترکیه یک میدان گازی در دریای سیاه پیدا کرده است + داده نمایی

چاووش ‌اوغلو در یک مصاحبه تلویزیونی با تکرار آمادگی ترکیه برای مذاکرات بدون پیش‌شرط برای کاهش تنش‌ها در مدیترانه، توضیح داد که کشتی حفاری "اروج رئیس" به زودی فعالیت خود را مجددا آغاز خواهد کرد.

بر این اساس، در حالی که کشورهای عضو اتحادیه اروپا اخیراََ توافق کردند که فعلا تحریم‌های نه چندان سختی را علیه ترکیه وضع کنند، اما چاووش‌اوغلو می‌گوید انتظار ندارد که سران اروپا گام‌های بیشتری رادر هفته آینده بردارند هرچند که نمی‌تواند احتمال آن را کاملا رد کرد.

وی در این باره اظهار داشت: این اقدامات می‌تواند علیه کشتی ما، شرکت یا افراد ما باشد. آنها چنین تصمیماتی را در گذشته نیز گرفته‌اند. آیا ما از عزم خود برگشته‌ایم؟ نه، جدیت ما افزایش هم یافته است.

طی هفته‌های گذشته، تنش‌ها در شرق دریای مدیترانه بر سر اقدامات ترکیه در قبال آغاز حفاری‌ها و فعالیت‌های اکتشافی در این منطقه آغاز شد.

یونان با همراهی برخی کشورهای اروپایی ادعا دارند که اقدامات ترکیه غیرقانونی و تنش‌آمیز است و به آنکارا درباره تبعات این اقداماتش هشدار داده‌اند. ترکیه اما اعلام کرده که این کشور تنها در حال تامین حقوق خود در این دریا و دریاهای سیاه و اژه است.

وزیر خارجه ترکیه پیشتر با متهم کردن اتحادیه اروپا به جانبداری از کشورهای اروپایی در موضوع تنش‌های مدیترانه، گفته بود اگر اتحادیه اروپا خود بخشی از مشکل باشد چگونه می‌تواند میانجی‌گری کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала