استقبال ایران از آغاز گفتگو های بین الافغانی در دوحه

© Sputnik / Siavash Sobhgahi استقبال ایران از آغاز گفتگو های بین الافغانی در دوحه
استقبال ایران از آغاز  گفتگو های بین الافغانی در دوحه  - اسپوتنیک ایران
Telegram
ایران از آغاز گفتگو های بین الافغانی در شهر دوحه، پایتخت قطر استقبال کرده و خاطرنشان کرد حل مشکلات در افغانستان راه حل نظامی ندارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا ، در بیانیه وزارت امور خارجه ایران تصریح می شود : جمهوری اسلامی ایران از شروع گفت‌وگوهای بین‌الافغانی بین دولت افغانستان، گروه‌های سیاسی و طالبان استقبال می‌کند و امیدوار است این گفت‌وگوها بدون مداخله خارجی و در یک تفاهم جامع میان افغان‌ها به نتایج مطلوب خود برای استقرار صلح و ثبات دائمی در افغانستان و امنیت در منطقه منجر شود.

وزارت امور خارجه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده است که حل مشکلات در افغانستان راه حل نظامی نداشته و ادامه حضور نیروهای خارجی یکی از علل اصلی تداوم جنگ در افغانستان است، خاطرنشان کرد: تمامی مسائل و معضلات در افغانستان تنها از طریق گفت‌وگو و مذاکره قابل حل و فصل هستند و خروج مسئولانه نیروهای خارجی پیش نیاز غیرقابل اجتناب برای رسیدن به صلح و امنیت در آن کشور است.

در این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران امیدوار است دولت، گروه‌های سیاسی و طالبان بتوانند با حفظ دستاوردهای ارزشمند مردم افغانستان از جمله قانون اساسی، ساختارهای مردم‌سالارانه، مشارکت سیاسی فراگیر،  حقوق و کرامت زنان،  حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی به توافقی پایدار دست یابند که متضمن صلح، آرامش، رفاه و سعادتمندی مردم افغانستان باشد و به نوبه خود باعث شود مهاجرین افغان به کشور خود بازگشته و سهم خود را در بازسازی، رشد و ترقی افغانستان ایفاء کنند.

ترامپ قصد خروج نیروهای نظامی از افغانستان و عراق دارد - اسپوتنیک ایران
ترامپ قصد خروج نیروهای نظامی از افغانستان و عراق دارد

در پایان این بیانیه تصریح شده است: جمهوری اسلامی ایران با اعلام آمادگی مجدد برای آنکه همچون گذشته به پیشبرد روند صلح در افغانستان کمک کرده و امکانات و توانمندی‌های خود را بدین منظور در اختیار برادران و خواهران افغان قرار دهد، هر گونه فرصت‌طلبی سیاسی و سودجویی کاسب‌کارانه، به ویژه استفاده دولت آمریکا برای بهره‌برداری‌های انتخاباتی از گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را به شدت محکوم کرده و آن را مخل این گفت‌وگوها می‌داند.

به گزارش ایرنا؛ پس از گذشت ۱۹ سال از آغاز جنگ آمریکا در افغانستان و در نوزدهمین سالگرد حمله تروریستی یازده سپتامبر، امروز (شنبه) نخستین دور گفت‌وگوهای صلح دولت افغانستان با طالبان با حضور «مایک پمپئو» وزیر خارجه امریکا، مقام‌های قطری و نمایندگان حدود ۳۰ کشور و سازمان‌های جهانی به صورت حضوری (آنلاین) آغاز شد.

عبداالله عبدالله،   رییس شورای عالی آشتی ملی، حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه و سعادت منصور نادری،  وزیر دولت در امور صلح، هیات ۲۱ نفری دولت افغانستان را به دوحه همراهی می‌کنند.

عبدالله عبدالله، هنگام سفر به دوحه در فرودگاه گفت که امیدوار است آغاز مذاکرات میان افغان‌ها تحول بزرگ و تاریخی باشد.

وی افزود: نمی‌خواهم نسبت به این مذاکرات بدبین باشم اما چالش‌ها را هم نباید نادیده گرفت.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала