پایان نشست اتحادیه عرب بدون محکومیت سازش با اسرائیل

© AP Photo / Amr Nabilنشست اتحادیه عرب
نشست اتحادیه عرب - اسپوتنیک ایران
Telegram
تعدادی از کشورهای عربی در نشست روز چهارشنبه اتحادیه عرب، پیش نویس قطعنامه ی فلسطین علیه عادی سازی روابط امارات و اسرائیل را نپذیرفتند.

به گزارش اسپوتنیک، در پیش نویس قطع نامه مذکور آمده است: «توافق سه جانبه امارات، آمریکا و اسرائیل نمی‌تواند به اجماع اعراب در مورد مسئله فلسطین ضربه بزند همان گونه که تصمیم کشورهای عربی را در رد معامله قرن تغییر نمی‌دهد و نمی‌تواند دیدگاه کشورهای عربی مبتنی بر راه حل دو دولتی را تغییر دهد».

 شبکه خبری فلسطین(PNN) اطلاع داد که پیش نویس قطعنامه فلسطین با محتوای توافق سه جانبه آمریکا، امارات و اسرائیل مخالفت می‌کند، زیرا مفاهیم مندرج در این توافق را ضربه به اصول و آرمان‌های فلسطینی می‌داند.

مهند عکلوک سفیر فلسطین در این خصوص بیان داشت: «در یکصد و پنجاه و چهارمین نشست وزیران خارجه اتحادیه عرب به ریاست فلسطین سه ساعت درباره بندی از پیش نویس قطعنامه فلسطین علیه سازش امارات با اسرائیل بحث شد و ریاض المالکی وزیر خارجه فلسطین هم اصرار داشت که اتحادیه عرب با صدور یک تصمیم یا قطعنامه نقض طرح صلح عربی را محکوم کند.»

عکلوک خاطر نشان کرد: «پس از بحث و گفت‌وگوهایی که ۳ ساعت به طول انجامید، برخی از کشورهای عربی با درج عبارت محکومیت نقض تصمیم‌های عربی در قطعنامه مخالفت کردند و بدین ترتیب بند مربوط به توافق سه جانبه امارات، آمریکا و اسرائیل کنار گذاشته شد و به دنبال آن پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از طرف دولت فلسطین هم لغو شد و حاضران به اتخاذ بقیه تصمیمات سنتی در مورد مسئله فلسطین اکتفا کردند».

حسام زکی معاون دبیر کل اتحادیه عرب تاکید کرد وزیران خارجه کشورهای عربی پیش نویس قطعنامه فلسطین در محکومیت عادی سازی با اسرائیل را به دلیل عدم دستیابی به توافق ناکام گذاشتند و از همین رو طرف فلسطینی ترجیح داد بیانیه‌ یا تصمیمی صادر نشود که تنها مورد حمایت برخی از کشورهای عربی باشد.

امارات و اسرائیل ماه گذشته بر سر عادی سازی روابط با یکدیگر به توافق رسیدند و قرار است هفته آینده این توافق به امضای مقامات ارشد آن‌ها برسد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала