اتحادیه اروپا به صربستان و کوزوو هشدار داد

© Sputnik / Aleksey Nikolskyiاتحادیه اروپا به صربستان و کوزوو هشدار داد
اتحادیه اروپا به صربستان و کوزوو هشدار  داد - اسپوتنیک ایران
Telegram
سخنگوی امور خارجی اتحادیه اروپا به صربستان و کوزوو برای احداث سفارتخانه در بیت‌المقدس هشدار داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از جروزالم پست، پیتر استانو سخنگوی امور خارجی اتحادیه اروپا اظهار داشت: صربستان و کوزوو که به دنبال پیوستن به اتحادیه اروپا هستند، باید بدانند که احداث سفارتخانه در بیت‌المقدس با انتظارات بروکسل مغایرت دارد.

گفتگوی تلفنی پادشاه عربستان با رئیس جمهور آمریکا - اسپوتنیک ایران
شرط عربستان برای عادی سازی روابط با اسرائیل

استانو افزود: هر گامی که موضع مشترک اتحادیه اروپا بر سر اورشلیم را زیر سوال ببرد مایه نگرانی جدی و تأسف خواهد بود.

این دیپلمات اروپایی گفت اگر این دو کشور همبستگی در اتحادیه اروپا را در اولویت قرار داده باشند، بروکسل از آن‌ها انتظار دارد نسبت به اصول آن نیز پایبند باشند.

استانو هشدار داد: صربستان به ‌عنوان کشوری که مذاکرات برای ملحق شدن به اتحادیه اروپا را آغاز کرده است باید به ‌شدت با بروکسل هماهنگ باشد.

وی افزود: اتحادیه اروپا به هیچ وجه مطلع نبود که مسئله بیت‌المقدس و رابطه با اسرائیل جزئی از توافق کوزوو-صربستان است.

این مقام اتحادیه اروپا تأکید کرد، بروکسل حامی راه حل دو دولتی برای مسائل موجود میان فلسطین واسرائیل است و مسئله بیت المقدس نیز باید ذیل آن حل شود.

هنگامی که یکی از خبرنگاران از استانو درباره سردرگمی و بی‌اطلاعی الکساندر ووچیچ رئیس‌جمهور صربستان پس از اعلام لزوم احداث سفارت توسط این کشور در بیت المقدس در توافق با کوزوو در کاخ سفید سوالی پرسیده شد، وی پاسخ داد: این سوالی است که باید از آن‌ها بپرسید.

ظرف چند روز گذشته ویدئویی در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد زمانی که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا توافق میان کوزوو و صربستان را اعلام می‌کند، می‌افزاید این دو کشور متعهد شده‌اند در بیت‌المقدس سفارتخانه احداث کنند.

در ادامه این ویدئو ووچیچ با تعجب و سردرگمی، برگه‌های مربوط به توافق کشورش با کوزوو را وارسی می‌کند تا ببیند این بند در کدام قسمت آن قید شده است. به گفته بسیاری از کاربران فضای مجازی، این ویدئو نشان می‌دهد ووچیچ به وجود چنین بندی در توافق با کوزوو دقت نکرده و از آن مطلع نبود.

تا کنون علاوه بر اتحادیه اروپا، اتحادیه عرب و شماری از کشورها نیز این تصمیم کوزوو و صربستان را محکوم کرده‌اند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала