شهاب سنگ رنگین کمانی 4560 میلیون سال قدمت دارد

CC0 / AlexAntropov86 / شهاب سنگ رنگین کمانی 4560 میلیون سال قدمت دارد
شهاب سنگ رنگین کمانی 4560 میلیون سال قدمت دارد - اسپوتنیک ایران
Telegram
شهاب سنگ رنگین کمانی که سال گذشته در کاستاریکا کشف شد می تواند حاوی واحدهای تشکیل دهنده حیات باشد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از دیلی‌میل، این سنگ کیهانی زمانی به یک سیارک در ابعاد یک ماشین لباسشویی متصل بود که در تاریخ 23 آوریل 2019 میلادی به زمین سقوط کرد و در دو روستای نزدیک هم در کاستاریکا به نامهای "لاپالمرا" و "آگواس زارکاس" پراکنده شد.

اسناد کشته شدن اولین انسان توسط شهاب سنگ پیدا شد - اسپوتنیک ایران
اسناد کشته شدن اولین انسان توسط شهاب سنگ پیدا شد

سیارکی که سقوط کرد، از بقایای اوایل منظومه شمسی(قبل از تشکیل خورشید) بوده و محققان دانشگاه ایالتی آریزونا معتقدند که این سنگ می‌تواند شامل ترکیبات کربنی و آلی پیچیده باشد و از همان گرد و غباری تشکیل شده که متعلق به اوایل منظومه شمسی بوده که در یک شهاب سنگ دیگر در سال 1969 کشف شد. این شهاب سنگ در سال 1969 میلادی بر فراز استرالیا منفجر شد و مشخص شد دارای اسیدهای آمینه است.

با این حال، محققان امیدوارند که در این شهاب سنگ رنگین کمانی جدید که هنوز در میان جامعه علمی به تایید قطعی نرسیده است، نیز پروتئین پیدا کنند.

این شهاب سنگ جدید "آگواس زارکاس"(Aguas Zarcas) نامیده شده و تخمین زده می شود که 4,560 میلیون سال سن داشته باشد. وزن این سنگ کیهانی حدودا بیش از یک کیلوگرم است و در محل سقوط، با تجهیزات تخصصی تجزیه و تحلیل شد. پس از بررسی این سنگ به مدت یک سال، محققان به این نتیجه رسیدند که یک "کندریت کربن‌دار" است و قبل از پدید آمدن خورشید تشکیل شده است.

"کندریت کربن‌دار" کلاسی از شهاب‌سنگ‌های کندریت است که شامل حداقل هشت گروه شناخته‌ شده و بسیاری از شهاب‌سنگ‌های گروه‌بندی نشده است. آن‌ها شامل نخستینی‌ترین شهاب‌سنگ‌های شناخته‌شده هستند. کندریت کربن‌دار، غنی از کربن است و همچنین حاوی مولکول های آلی به پیچیدگی آمینو اسید است. محققان این سنگ را با سنگی که در گذشته در استرالیا پیدا شده بود، مقایسه کردند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала