گزارش و تحلیل

دلایل مخالفت اروپایی ها با اجرای بند ماشه توسط آمریکا

© Depositphotos / artjazzدلایل مخالفت اروپایی ها با اجرای بند ماشه توسط آمریکا
دلایل مخالفت اروپایی ها با اجرای بند ماشه توسط آمریکا - اسپوتنیک ایران
Telegram
اروپایی ها چون یقین پیدا کرده اند احتمال شکست آقای ترامپ در انتخابات آمریکا بسیار زیاد است، حاضر به همکاری با او نیستند.

اسپوتنیک - "اروپایی ها طرف آخوندهای ایران را گرفته اند"، عبارتی که آقای مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده به تصور خود برای تحقیر اروپایی ها به دلیل مخالفت با اجرای بند مکانیسم ماشه در برجام توسط ایالات متحده، استفاده کرده.

شاید بتوان گفت ساده لوحانه ترین عبارتی که می توانست بر زبان یک وزیر امور خارجه بیاید.

امری که کاملا واضح است این می باشد که نه "اروپایی ها طرف آخوندهای ایرانی را گرفته اند"، نه آنها عاشق چشم وابروی ایرانی ها هستند و نه آنها با آمریکا دشمن هستند.

ديدار پمپئو و بورل با محوريت ایران و روسیه - اسپوتنیک ایران
ديدار پمپئو و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با محوريت ایران و روسیه

ممکن است بتوانیم در نهایت بگوییم که اروپایی ها با سیاست های دولت فعلی آمریکا مخالف هستند و امروزه چون یقین پیدا کرده اند احتمال شکست آقای ترامپ در انتخابات آمریکا بسیار زیاد است حاضر به همکاری با او مخصوصا در اقداماتی که به نظرشان دیوانگی و بی منطقی به حساب می آید نمی باشد.

اما در واقع امر اروپایی ها بر اساس برخی معیارها تصمیمات خود را اتخاذ کرده و می کنند.

آنها به خوبی می دانند که چه تحریم های شورای امنیت بر علیه ایران برگردد چه بر نگردد فرقی به حالی ایرانی ها نمی کند چون امروزه شدید ترین تحریم ها بر علیه آنها اعمال می گردد و تحریم های شورای امنیت بیش از این که هست نمی باشد.

به هر حال سفارت خانه های آنها و دوایر جاسوسی شان در ایران فعال است و همه چیز را در ایران رصد می کنند.

اروپایی ها همچنین می دانند که ایرانی ها حتی به رفع تحریم های تسلیحاتی اهمیتی نمی دهند چون خودشان در حال تولید تسلیحات خود هستند و حتی اگر این تحریم ها هم رفع شود تفاوت زیادی به حالشان نمی کند، با توجه به اینکه در حال حاضر اوضاع مالی ایران بد است اینکه ایران بخواهد مانند کشورهای همجوار میلیاردها دلار هزینه خرید تسلیحات کند بسیار بعید است و شاید ایرانی ها فقط نیاز داشته باشند برخی فناوری ها را وارد کنند که آن هم چه تحریم ها باشند چه نباشند وارد می کنند.

حمایت پمپئو از خروج بخشی از نظامیان آمریکایی از سوریه  - اسپوتنیک ایران
درخواست پمپئو از اروپا: از برجام خارج شوید

به قول برخی دیپلمات های اروپایی بر عکس تصور آمریکایی ها این ایران است که آنها را در تله انداخته و وادار کرده آهسته آهسته وارد چاهی شوند که نمی توانند از آن بیرون آیند.

اگر شورای امنیت خواسته آمریکا مبنی بر بازگشت همه تحریم ها بر علیه ایران را بپذیرد این بهانه ای برای ایران می شود که کلا از برجام و یا حتی معاهدات دیگر بین المللی خارج شود و به سرعت به برنامه قبلی هسته ای خود برگردد.

با اینکه طبق برجام ایران بسیاری از تاسیسات خود را متوقف کرده اما این بدین معنا نیست که ایرانی ها سواد خود را از دست داده اند و همه به خوبی می دانند که ایران همه تکنولوژی هسته ای را در اختیار دارد و بازگشت به برنامه قبلی و یا حتی بالاتر از آن برای ایران مانند آب خوردن می باشد.

قبلا کشورهای اروپایی حدود 12 سال با ایرانی ها گفتگو کردند و خود را ضامن ایالات متحده در گفتگو های هسته ای معرفی کردند حال دیگر آنها نمی توانند چنین کاری انجام دهند و قطعا ایرانی ها برای ورود به هرگونه مذاکره جدیدی، البته اگر بخواهد مذاکره جدیدی باشد، تضمین های بسیار سنگین تر و پیش کش های مختلف مطالبه خواهند کرد.

همچنین اروپایی ها به خوبی می دانند اگر آنچه ایالات متحده در تلاش است انجام دهد رخ دهد آنوقت ایرانی ها بهانه پیدا می کنند دیگر اجازه ندهند بازرسان آژانس بین المللی هسته ای بخواهند از ایران بازرسی کنند و اگر تهدید های آمریکا و متحدان اش بر علیه ایران ادامه یابد، مخصوصا تهدید به استفاده از سلاح های غیر متعارف آنوقت ممکن است ایرانی ها فتوای تحریم تولید تسلیحات هسته ای را نیز کنار بگذارند و کل منطقه وارد فاز مسابقه تسلیحات هسته ای شود که نمی توان آینده آن را حتی تصور کرد.

همکاری‌ استراتژیک تهران و مسکو - ایجاد کریدور ایران ــ روسیه ــ اروپا  - اسپوتنیک ایران
همکاری استراتژیک تهران و مسکو؛ ایجاد کریدور ایران - روسیه - اروپا

اروپایی ها همچنین می دانند که تحریم های آمریکا بر علیه ایران نه فقط نتوانسته به هدف خود در سرنگونی نظام برسد بلکه موجب آن شده که نظام در ایران قدرتمند تر شود و حمایت بخش های زیادی از مردم را به دست بیاورد، مردمی که همه بدبختی های خود را به دلیل دشمنی آمریکا با ملت ایران می دانند.

ایرانی ها همچنین راهکارهای زیادی برای دور زدن تحریمها پیدا کرده اند و آرزوی دیرینه آنها برای داشتن اقتصاد بدون نفت هر چند بسیار سخت، اما محقق گشته.

از نظر فناوری های نوین هم در همین شرایط تحریم ایرانی ها توانسته اند قله های علوم مختلف را فتح کنند و امروزه دیگر فقط بحث موشکی و یا تسلیحاتی نیست که ایرانی ها در آن توانسته اند به اوج برسند بلکه در بسیاری از موارد علمی دیگر ایرانی ها جزو برترین های جهان شده اند، و به قول معروف همه اینها از نعمت های تحریم ها است، چون اگر تحریم ها نبود شاید ایرانی ها به فکر تولید مایحتاج خود نمی افتادند.

اروپایی ها همچنین به خوبی می دانند که اقدام آمریکا در شورای امنیت می تواند موجب تضعیف نهاد شورای امنیت و سازمان ملل گردد و همه معیارها و موازین بین المللی که دهه ها است برای محقق کردن آن تلاش می کنند به هم می ریزد.

نباید فراموش کرد که از زمان به قدرت رسیدن ترامپ تا به حال آمریکایی ها بسیاری از معاهدات بین المللی که برای اروپایی ها بسیار از برجام مهم تر بود را به هم زدند و از آن خارج شدند و از همه مجامع بین المللی که برای صلح و امنیت جهانی فعالیت می کرد خارج شدند و بودجه هایش را قطع کرده اند.

پس به قول معروف حالا شاید وقت تلافی هم باشد و اروپایی ها می خواهند به این ترتیب به ترامپ و همفکران اش بفهمانند که جهان روی یک پاشنه نمی چرخد و اینطور نیست که آمریکایی ها تصور کنند هر کاری می خواهند می توانند انجام دهند و همه مطیع آنها خواهند بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала