سند واشنگتن درباره امکان استفاده از ساز‌وکار بازگشت خودکار تحریم‌ها علیه ایران

© AP Photo / Cliff Owenبرایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران
برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
سند 6 صفحه‌ای که دفتر مشاوره حقوقی وزارت امور خارجه آمریکا اقدام به تدوین آن کرده تا ساعتی دیگر بین اعضای شورای امنیت توزیع خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از « پالیتیکو»، برایان هوک، مسئول گروه ویژه اقدام علیه ایران در وزارت امور خارجه آمریکا که هفته گذشته از سمت خود استعفا کرد و در حال حاضر به‌طور موقت در این سمت حضور دارد، روز 13 ماه اوت ( پنج‌شنبه) اعلام کرد که دولت متبوعش قصد دارد یک سند 6 صفحه‌ای را برای اثبات اینکه فعال‌سازی مکانسیم بازگشت خودکار تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران به لحاظ قانونی برای آمریکا امکان‌پذیر است، در اختیار اعضای شورای امنیت قرار دهد.

دیپلمات چینی: هیچ مبنای قانونی برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران وجود ندارد - اسپوتنیک ایران
دیپلمات چینی: هیچ مبنای قانونی برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران وجود ندارد

برایان هوک در ادامه گفت:«در این سند 6 صفحه‌ای توضیح داده شده است که چرا دولت ترامپ بر این باور است که می‌تواند سازوکار بازگشت خودکار تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را فعال کند.

قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران امروز به شورای امنیت ارائه می‌شود. این قطعنامه که اخیراً شاهد اصلاحاتی بوده و به 4 پاراگراف تقلیل یافته است، احتمالاً فردا (14 ماه اوت) در شورای امنیت به رأی گذاشته خواهد شد».

برایان هوک و دیگر مقامات ارشد آمریکایی در حالی ادعا می‌کنند که در صورت تصویب نشدن قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران اقدام به فعال‌سازی سازوکار بازگشت خودکار تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران خواهند کرد که اعضای باقی‌مانده در برجام بارها تأکید کرده‌اند که دولت آمریکا رسماً از برجام خارج شده و اجازه ندارد از این ساز‌وکار که در چارچوب برجام تعریف شده است، استفاده کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала