توافق تهران و پکن سپر امنیتی تجاری ایران می گردد

© AFP 2022 / Stringerتوافق تهران و پکن سپر امنیتی تجاری ایران می گردد
توافق تهران و پکن سپر امنیتی تجاری ایران می گردد - اسپوتنیک ایران
Telegram
روزنامه دیلی تایمز: همکاری ایران و چین وضعیت بُرد-بُرد خواهد داشت و تبدیل به سپر امنیتی برای مبادلات تجاری و بازرگانی ایران خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از دیلی تایمز، در چاپ روز دوشنبه این روزنامه در یادداشتی با عنوان رمزگشایی پیمان مشترک ایران و چین نوشت: آمریکا همچنان در حال نبرد با تبعات کرونا و رکود اقتصادی است اما برنامه همکاری راهبردی تهران-پکن می‌تواند واشنگتن را با کابوسی دیگر مواجه سازد.

هشدار پمپئو به چین در مورد ایران - اسپوتنیک ایران
هشدار پمپئو به چین در مورد ایران

در این مقاله آمده است: رییس جمهوری چین سال ۲۰۱۶ سفر مهمی به جمهوری اسلامی ایران انجام داد و اکنون پس از چهار سال ناگهان بحث‌ها درباره برنامه راهبردی فوق‌ العاده میان دو کشور به میان آمده، این بدان معنی است که چینی‌ها نبض امور بین‌الملل را به خوبی خوانده ‌اند. به نظر می‌رسد پکن از طریق برنامه همکاری راهبردی ایران و چین پاشنه آشیل آمریکا را شناسایی کرده است. آمریکا درحالی به انتخابات آتی ریاست جمهوری نزدیک می‌شود که به نظر می‌رسد دونالد ترامپ در جایگاه ضعیف‌تری قرار گرفته باشد.

دیلی تایمز همنین خاطر نشان شد: ما از موقعیت آمریکا در مورد بحران خاورمیانه، اهمیت اسرائیل برای این کشور و همچنین مقاومت طولانی جمهوری اسلامی ایران در برابر غول‌ های غربی آگاه هستیم و همچنین از راهبرد واشنگتن برای بهره برداری از برخی کشورها جهت رقابت با چین نیز بی‌خبر نیستیم. بنابراین باید گفت که تکاپوی جدید چینی‌ها در منطقه، آمریکا را به عقب رانده است.

برخوردهای جنجالی دولت ‌های فعلی و پیشین آمریکا در قبال ایران از نگاه چین دور نمانده است. جمهوری اسلامی ایران در یک وضعیت بُرد-بُرد قرار خواهد گرفت زیرا مشارکت با چین بسیار حیاتی است و به یک سپر امنیتی برای مبادلات تجاری و بازرگانی این کشور تبدیل می‌شود.

در این مقاله ذکر شده است: برنامه همکاری راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین یک پیشرفت کاملاْ چشمگیر طی ۳ دهه اخیر بوده و ممکن است مقدمه‌ای برای سیاست بین المللی در دهه‌های آینده باشد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала