کی ‌یف برای مذاکرات دوجانبه با تهران امیدوار است

© Photo / Facebook / Eugene Eninیوگنی ینین معاون وزیر امور خارجه اوکراین
یوگنی ینین معاون وزیر امور خارجه اوکراین - اسپوتنیک ایران
Telegram
معاون وزیر امور خارجه اوکراین ضمن ابراز امیدواری درمورد مذاکرات دوجانبه با ایران در ارتباط با سقوط هواپیمای اوکراینی، سه سناریو را درخصوص روند تحقیقات مربوط به این سانحه مطرح کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، یوگنی ینین معاون وزیر امور خارجه اوکراین، در مصاحبه ای با شبکه ۲۴ تلویزیون اوکراین بیان کرد: وزارت امور خارجه اوکراین امیدوار است روند مذاکرات دو جانبه با ایران فراهم شود.

بیانیه هیات اعزامی ایران به پاریس درباره سانحه هواپیمای اوکراینی - اسپوتنیک ایران
بیانیه هیات اعزامی ایران به پاریس درباره سانحه هواپیمای اوکراینی

ینین در ادامه تصریح کرد: اگر مذاکرات با ایران موفقیت آمیز نباشد، اوکراین مجبور خواهد شد از تضمین های دیگری استفاده کند، به ویژه تضمین هایی که از سوی کنوانسیون های بین المللی پذیرفته و آماده شده است.

این مقام اوکراینی در این زمینه سه سناریو را مطرح کرد. اولین مورد روند کنوانسیون هوانوردی کشوری بین المللی (معاهده شیکاگو) است که مذاکرات یکجانبه یا چند جانبه با کشوری که حادثه در آن روی داده را مطرح می کند.

مورد دوم زمانی مطرح است که موضوع از طریق شورای سازمان بین المللی هوانوردی کشوری مدیریت شود.

سناریوی سوم نیز داوری یا دادخواست از طریق دیوان بین المللی دادگستری است.

معاون وزیر امور خارجه اوکراین گفت که کی‌ یف این گام ها را درصورت خودداری ایران از انجام تحقیقات منصفانه و ایجاد مانع در این روند، به ناچار بر خواهد داشت.

یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با شماره ۷۵۲ بامداد ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸ به مقصد اوکراین، دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه بین المللی امام خمینی هدف شلیک غیرعمد پدافند هوایی قرار گرفت و همه ۱۷۶ سرنشین و خدمه آن از ملیت‌های ایرانی، کانادایی، سوئدی، انگلیسی و افغانی جان باختند.

جعبه‌های سیاه این هواپیما روز جمعه ۲۷ تیر ماه امسال با رعایت پروتکل‌های فنی و امنیتی و همراهی پلیس فرودگاه‌ها به فرودگاه امام خمینی منتقل و به پاریس ارسال شد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала