توضیحات ظریف درباره سند همکاری ایران و چین در کمیسیون امنیت ملی مجلس

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / توضیحات ظریف درباره سند همکاری ایران و چین در کمیسیون امنیت ملی مجلس
توضیحات ظریف درباره سند همکاری ایران و چین در کمیسیون امنیت ملی مجلس - اسپوتنیک ایران
اشتراک
وزیر امور خارجه ایران در جلسه عصر امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی حضور یافت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مهر، ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص جلسه امروز این کمیسیون اظهارداشت: در این جلسه وزیر امور خارجه و معاونانش به ارائه آخرین اخبار و تحلیل‌ها درباره قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و توافق جامع همکاری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین پرداختند.

ادعای واگذاری کیش به چین توهین به شعور جمعی ملت ایران است - اسپوتنیک ایران
ادعای واگذاری کیش به چین توهین به شعور جمعی ملت ایران است

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره اظهارات محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در این کمیسیون پیرامون روند تدوین پیش نویس توافق همکاری ۲۵ ساله ایران و چین بیان داشت: ظریف در این باره گفت که روابط جمهوری اسلامی ایران با چین یک روابط راهبردی بر اساس منافع مشترک و احترام متقابل است. طبق گفته وزیر امور خارجه، روند تدوین این سند با سفر آقای شیء جین پینگ به تهران در سال ۱۳۹۴ آغاز شد و دو کشور در آن سفر تصمیم گرفتند تا نقشه راه بلندمدت را طراحی کنند و طرفین هنوز در حال مذاکره روی این سند هستند.

عمویی تصریح کرد: وزیر امور خارجه در تشریح ابعاد این سند، بر لحاظ شدن منافع ملی در تدوین این سند تأکید کرد و شایعاتی چون فروش جزیره کیش و فروش نفت ارزان را رد کرد و آن را ناشی از غرض ورزی دشمنان توسعه روابط ایران و چین دانست.

وی در پایان افزود: رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس هم ضمن استقبال از شکل گرفتن فضای تعامل جدی و سازنده کمیسیون با دستگاه دیپلماسی، بر آمادگی کمیسیون برای بررسی بیشتر جزئیات سند همکاری جامع چین و ایران تأکید کرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала