ستاره بینی؛ فال و سرگرمی یا یک کار علمی؟

© Depositphotosستاره بینی؛ فال و سرگرمی یا یک کارعلمی؟
ستاره بینی؛ فال و سرگرمی یا یک کارعلمی؟  - اسپوتنیک ایران
Telegram
اسپوتنیک به نقل از ساینتیفیک امریکن: آیا ستاره بینی بر آگاهی و دانش بشر می افزاید؟

اسپوتنیک - خواندن فال یک سرگرمی محبوب است، اما علم در این باره چه می گوید؟ - همه به دنبال چیزی هستند که برایشان نزدیک تر است.

 نپتون  - اسپوتنیک ایران
بارانی از الماس در سیاره اورانوس و نپتون

یک قطعه فال: "اگر آماده باشید که خود را وقف یک کار کنید، الهام، شما را پیدا می کند؛ در صورت تسلیم شدن به اختلال معمول و از دست دادن اراده، قدرت شما تضعیف می شود و می توانید دچار مشکلاتی شوید."

روشن است که حتی از چیزی بی معنی، می توان یک درس خوب آموخت.

طبق اعلام انجمن ستاره شناسان آمریکا، 70 میلیون آمریکایی هر روز فال می خوانند. براساس مطالعه‌ای که بیست سال پیش توسط "پیو" انجمن دین و زندگی عمومی انجام شده است، 25٪ از آمریکایی‌ها معتقدند که موقعیات ستارگان و سیارات بر زندگی روزمره بشر تأثیر می گذارد.

در سال 2012 ، نظرسنجی افكار عمومی نشان داد كه 34٪ از آمریكایی ها طالع بینی را یک رشته "بسیار علمی" یا "کاملاً علمی" می دانند. در ضمن معلوم شد که نسبت کسانی که ستاره بینی را "اصلاً علم نمی دانند" از دو سوم به حدود نیمی از پرسش شدگان کاهش یافته است.

دستگیری و جریمه فال گیرها در ترکمنستان - اسپوتنیک ایران
دستگیری و جریمه فال گیرها در ترکمنستان

ستاره بینی معمولاً به عنوان یک عقیده درک می شود که پدیده های نجوم، به عنوان مثال، صورت فلکی در بدو تولد یا کاهش فاز عطارد، به نوعی بر وقایع روزمره در زندگی ما تأثیر می گذارد و خصوصیات شخصی ما را تعیین می کند. البته این با نجوم تفاوت فاحشی دارد که به طور علمی اجسام آسمانی، فضای بیرونی و فیزیک گیتی را مطالعه می کند.

جنبه ویژه و کاربردی ستاره بینی در حال افزایش است - پیش بینی آینده و شرح نکات معیشتی مربوط به زندگی یعنی فالگویی. مجلاتی مانند The Cut گزارش می دهند که در سال 2017، تعداد افراد تماشا کننده وب سایت های حاوی فال و ستاره بینی 150 درصد بالاتر نسبت به سال پیشین 2016 رشد داشته است.

بدیهی است که بسیاری از افراد سعی می کنند حرکت ستاره ها را تعبیر کنند و برای مشاوره به آنها مراجعه می کنند. ستاره بینی از موقعیات ستارگان حاصل می شود - که به نظر می رسد یک سرگرمی نسبتاً علمی است. اما آیا شواهد علمی وجود دارد که تأیید کند که ستاره بینی به نوعی بر شخصیت و سرنوشت مردم تأثیر می گذارد؟

خب، اگر به طور خلاصه می خواهید، نه.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала