عوارض خطرناک مغزی و روانی برای بیماران کرونایی

© AP Photo / John Minchilloعوارض خطرناک مغزی و روانی برای بیماران کرونایی
عوارض خطرناک مغزی و روانی برای بیماران کرونایی
 - اسپوتنیک ایران
Telegram
مطالعات جدید نشان می دهد که خطر ابتلا به عوارض مغزی بیماران مبتلا به نوع شدید کووید ۱۹ را تهدید می کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری یونایتدپرس، مطالعه منتشر شده در مجله The Lancet Psychiatry حاکی از آن است که موارد شدید بیماری کرونا می‌تواند به آسیب مغزی و مشکلات روانی در بیمار منجر گردد.

"بندیکت مایکل"، پژوهشگر این تحقیق از «انستیتوی عفونت و بهداشت جهانی» در دانشگاه لیورپول در انگلیس بیان داشت: گزارش‌های زیادی از ارتباط میان عفونت کووید-۱۹ و ابتلای احتمالی به عوارض عصبی یا روانی وجود دارد اما تاکنون این موارد معمولاً به مطالعه روی ۱۰ یا شمار کمتری بیمار محدود بوده است.

در این مطالعه عوارض عصبی ناشی از آلوده شدن با ویروس جدید کرونا بررسی شده و طی آن ۱۲۵ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ که در ماه آوریل در بیمارستان‌های انگلیس بستری بودند، تحت تحقیق قرار گرفتند.

سیستم ایمنی با ابتلا به کرونا ویروس با ارگان های بدن نیز می‌جنگد - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
سیستم ایمنی با ابتلا به کرونا ویروس با ارگان های بدن نیز می‌جنگد

محققان در این مطالعه متوجه شدند که سکته مغزی شایع‌ترین عارضه مغزی است که در این بیماران دیده می شود؛ به طوری که این عارضه در ۷۷ نفر از این بیماران مشاهده شد. از ۷۷ بیماری که به سکته مغزی مبتلا شدند، در ۵۷ مورد سکته مغزی ناشی از بروز یک لخته‌خونی در مغز، در ۹ مورد به دلیل خونریزی مغزی و در یک مورد به دلیل التهاب رگ‌های خونی مغز بود. همچنین بیشتر بیمارانی که به سکته مغزی مبتلا شدند، بیشتر از ۶۰ سال سن داشتند.

این مطالعه همچنین نشان داد که ۳۹ بیمار نیز دچار اختلال حواس یا تغییرات رفتاری شدند که نشان دهنده یک تغییر در وضعیت روانی آنها بود. به گفته محققان، از این ۳۹ بیمار، ۹ نفر یک نوع اختلال مغزی (انسفالوپاتی)، هفت نفر التهاب مغز (انسفالیت) و ۲۳ نفر مشکلات روانی داشتند. اعتقاد بر این بود که ۹۲ درصد از تشخیص وضعیت های روانی جدید است.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала