پیام اینستاگرامی جدید رئیس بانک مرکزی ایران درباره وضعیت اقتصادی فعلی

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی
عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی - اسپوتنیک ایران
Telegram
رئیس کل بانک مرکزی ایران در پیام اینستاگرامی جدید خود درباره رشد نقدینگی در جمهوری اسلامی، پیش بینی صندوق بین المللی پول از نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۹۹ و نحوه استفاده از منابع بانک مرکزی ایران در عراق توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش اسپوتنیک، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی ایران در اینستاگرام می نویسد:

1. آخرین آمار نقدینگی ،علیرغم تکالیف قانونی تنخواه و هزینه های کرونا در ابتدای سال،حاکی از رشد 6.2درصدی نقدینگی تا 15خرداد می باشد.با توجه به اقدامات در دست اجرا ،پیش بینی میشود رشد نقدینگی امسال به مراتب کمتر از رشد سال قبل،بشود. صاحبنظران اقتصادی می دانندکه در چارچوب جدید سیاست پولی بانک مرکزی کانال انتقال سیاستها،دالان نرخ سوداست وهیات عامل بانک مرکزی سیاست تنظیم نرخها در دالان را به سمت تورم هدف انجام میدهد. مرحله اول آن از شنبه و با افزایش2 واحدی کف دالان انجام میشود.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от عبدالناصر همتی (@abdolnaser_hemmati)

2. پیش بینی رشد اقتصادی منفی6درصدتوسط صندوق بین المللی پول برای سال 99 ایران، دربدبینانه ترین سناریوهای پیش بینی بانک مرکزی نیز وجود ندارد و صندوق همان اشتباه محاسباتی را که برای رشدسال گذشته مرتکب شده بود،تکرار کرده است و اگر اشتباه پیش بینی سال قبل را اصلاح می کرد، به عدد متفاوت تری از آنچه اعلام کرده است، دست می یافت .در ضمن، بنظرم این پیش بینی با فرض ادامه قرنطینه بوده ، که چنین چیزی،  اساساً برای ما در حال حاضر موضوعیت ندارد.

3. استفاده ازمنابع بانک مرکزی در عراق برای خرید کالاهای اساسی در چارچوب روابط دوستانه دو کشور، و با تصمیم و نظر ایران انجام میگیرد و تنها بخشی از گشایش هایی است که بتدریج اتفاق خواهد افتاد.برنامه ریزی وتلاش برای تأمین به موقع وکافی کالاهای اساسی مورد نیاز مردم عزیز را وظیفه ملی خود در بانک مرکزی می دانیم.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала