گزارش و تحلیل

ارتباط میان فوران آتشفشانی در آلاسکا و سوختن روم باستان

© AFP 2022 / Dario Azzaroارتباط میان فوران آتشفشانی در آلاسکا و سوختن روم باستان
ارتباط میان فوران آتشفشانی در آلاسکا و سوختن روم باستان  - اسپوتنیک ایران
Telegram
هر زمان که آتشفشان اکموک کالدرا شروع به فعالیت می کند، رویدادی تاریخی و سیاسی در جهان رخ می دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه "پاپ مخ" روسیه، تیم بین المللی از دانشمندان، تاریخ دقیق آخرین فوران بزرگ آتشفشان اکموک کالدرا  واقع در آلاسکا را پیش بینی نموده اند.

این تیم سعی کرد دریابد که چگونه این رویداد بر روندهای سیاسی در روم باستان و مصر بطلمیوسی تأثیر گذاشت.

در سال 44 پیش از میلاد، ژولیوس سزار کشته شد. تشکیل روم تنها 17 سال پس از آن به طول انجامید - در سال 27  وارث سزار ، اوکتاوین آگوستوس، در واقع اولین امپراتور روم شد. این دوره برای روم باستان و کل حوزه دریای مدیترانه نامطلوب بود. منابع مکتوب از سرمازدگی شدید، خرابی های زراعی، قحطی و ناآرامی هایی که در سالهای پس از ترور سزار رخ داده است، خبر می دهند.

آمریکا و خطر تکرار سرنوشت غم انگیز روم باستان - اسپوتنیک ایران
آمریکا و خطر تکرار سرنوشت غم انگیز روم باستان

به عقیده دانشمندان این پدیده ها دلیل خاصی دارند - فوران بزرگ یک آتشفشان در آلاسکا، که در سال 43 قبل از میلاد رخ داد و غول دهانه تقریباً ده کیلومتری پس از آن حادثه باقی ماند.

برای تشخیص تاریخ دقیق فوران، پژوهشگران نمونه هایی از پوشش یخ جمع آوری شده در گرینلند و روسیه را مطالعه کردند. آثار بارش بر روی یخ ها، دو فوران را نشان داد كه در این دوره رخ داده اند - یكی قدرتمند اما كوتاه مدت و محلی در سال 45 قبل از میلاد و دوم  كه در سال 43 رخ داد و عواقب قابل توجه بیشتری داشت. اثری از بارش آتشفشانی ناشی از فوران دوم طی دو سال می افتاد. دانشمندان پس از تجزیه و تحلیل ژئوشیمیایی تطبیقی خاکستر (​​تفرا)  آتشفشانی، دریافتند که آتشفشان اکموک کالدرا عامل این فوران شد.

سپس از روی حلقه های درختان از اسکاندیناوی، اتریش و کالیفرنیا و همچنین از رسوبات یک غار در چین، داده هایی از تغییرات آب و هوایی در آن موقع  بدست آمد که اساس یک الگوی اقلیمی جهانی  آن زمان را تشکیل داد که تمام پیامدهای فوران آتشفشان را منعکس کرد.

در نتیجه معلوم شد که دو سال اول پس از این فاجعه، از سردترین سال ها در نیمکره شمالی در طول 2500 سال گذشته بوده است. درجه متوسط ​​دما در تابستان و پاییز 7 درجه سانتیگراد پایین تر از حد معمول بود و میزان بارندگی در جنوب اروپا در حدود 50-120٪ در تابستان و 400٪ در پاییز فراتر رفته است. نتیجه این تغییرات آب و هوایی همانطور که منابع تاریخی گزارش داده اند دقیقا عدم محصول و قحطی شده است.

Оркестр Мариинского театра во время выступления в сирийской Пальмире - اسپوتنیک ایران
داعشی ها بخشی از تئاتر روم باستان در پالمیرا را تخریب کردند

البته، فوران آتشفشانی به تنهایی نمی توانست روم و دولت بطلمیوسی را که سه سال زودتر سقوط کرده بود - در سال  30  قبل از میلاد - از بین ببرد. اما ، همانطور که نویسندگان این مطالعه عنوان می کنند، که در میان آنها مورخان نیز بودند، بلایای طبیعی وضعیت خاصی ایجاد می کند. در این شرایط، حقوق و موازین عادی از کار می افتند و تغییرات اجتماعی و سیاسی تسریع می شود. دانشمندان اطمینان دارند كه این اتفاق در مدیترانه 2000 سال پیش رخ داده است.

به عنوان نمونه، آنها به محاصره دریایی ایتالیا توسط Sextus Pompey  در سالهای 43 تا 36  اشاره می کنند که عواقب آن با کاهش تولید محصولات کشاورزی در ایتالیا به دلیل سرد شدن "بر اثر فوران  آتشفشانی" تشدید می شود.

نویسندگان این مطالعه همچنین کاملاً اذعان می کنند که اشغال دولت بطلمیوسی توسط اوکتاوین در سال 30 با فوران کوه اکموک کالدرا  ارتباط دارد - مصر آن دوران شهرت یک انبار غله داشت  و به احتمال قوی چندین سال بی محصول باعث شد که روم به چنین سرزمینی هجوم کند. توانایی مقاومت حکومت بطلمیوسی در آن زمان ممکن بود به حد اقل برسد، به همان دلایل مرتبط با آتشفشان یعنی نارسایی محصول، گرسنگی و ناآرامی.

 اکموک کالدرا، به هر حال، هنوز هم فعال است و در آخرین فوران در دوره ما  که در سال 2008 رخ داد، تخلیه خاکستر آن به ارتفاع 12 کیلومتر رسید.

ممکن است این حادثه در طی سال های نزدیک نیز دوباره تکرار شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала