خاخام ارشد ایران گفت که اسرائیل نماینده یهودیان نیست

© AFP 2023 / Jean Pierrre Mullerخاخام ارشد ایران گفت که اسرائیل نماینده یهودیان نیست
خاخام ارشد ایران گفت که اسرائیل نماینده یهودیان نیست - اسپوتنیک ایران
Telegram
خاخام ارشد ایران: فعالیت‌های مذهبی یهودیان در این کشور به صورت آزادانه و بدون هیچگونه محدودیتی صورت می‌ گیرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری فارس، یهودا گرامی خاخام ارشد ایران در مصاحبه با پایگاه خبری المانیتور درباره جامعه یهودیان ایران اذعان داشت: من برآورد می‌کنم که بین 20 تا 25 هزار یهودی در ایران زندگی می‌کنند که بیشتر آنها در تهران، شیراز، اصفهان و کرمانشاه زندگی می‌ کنند. ما آزادی عقیده کامل داریم. تمامی کنیسه ‌ها باز بوده و آموزش‌ های تورات در آنجا صورت می‌ پذیرد. ما تمامی انواع موسسات آموزشی از جمله ابتدایی و متوسطه را داریم.

واریزی پول صادرات بنزین به ونزوئلا به خزانه ایران - اسپوتنیک ایران
واریزی پول صادرات بنزین به ونزوئلا به خزانه ایران

گرامی با اشاره به تحریم ‌های آمریکا علیه ایران گفت که این شرایط سخت به جامعه یهودیان در ایران نیز آسیب رسانده است.

وی گفت: این طبیعی است که مردمی که بیشترین آسیب را از تحریم ‌ها می ‌بینند مردم طبقه متوسط هستند. اکثر یهودیان ایران نیز دارای کسب ‌و کارهای شخصی به خصوص فروشگاه ‌های لباس بوده و آنها بخشی از طبقه متوسط هستند و اغلب مردم ایران واقعا فشار تحریم ‌ها را حس کرده‌اند.

خاخام ارشد ایران به رابطه یهودیان ایران با جامعه مسلمانان این کشور پرداخت و گفت: همسایگان مسلمان ما احترام زیادی برای ما به عنوان یهودیانی که در ایران زندگی می‌کنند قائل هستند. بر خلاف اروپا، در ایران نیازی به حضور نیروهای امنیتی برای حفاظت از کنیسه ‌ها و مدارس یهودی وجود ندارد و امنیت شخصی ما عالی است. اغلب مردم به ما احترام می ‌گذارند و با ما در صلح زندگی می ‌کنند.

وی تاکید کرد: چیزی که مهم است این بوده که در ایران مفهومی به نام حملات سازمان‌ یافته به یهودیان وجود ندارد.

یهودا گرامی در ادامه این مصاحبه تاکید کرد: تفاوت بزرگی میان صهیونیسم و یهودیت وجود دارد. یهودیت دینی با پیشینه 3300 سال بوده حال آنکه صهیونیستم یک جنبش سیاسی با سابقه ‌ای تنها 100 سال است.

وی افزود: کابینه اسرائیل بر اساس اقداماتش بسیار از دین یهودیت دور است. کابینه اسرائیل در کل اهمیتی به یهودیت نمی‌دهد.

در ماه ژانویه (دی ماه)، گرامی به منزل شهید قاسم سلیمانی فرمانده فقید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رفت تا به خانواده وی شهادتش را تسلیت بگوید.

پایگاه خبری المانیتور درباره این دیدار از وی پرسیده که گرامی پاسخ داد: اول از همه،‌ من تنها کسی نبودم که به آنجا رفتم. نمایندگانی از تمامی مذاهب در ایران در این دیدار مشارکت داشتند که از جمله نماینده مسیحیان نیز حضور داشت. آنها قصد داشتند تاکید کنند که این جنگ میان مذاهب مختلف نیست.

خاخام ارشد یهودیان ایران اضافه کرد: چیزی که جهان غرب به طور کامل درک نمی ‌کند این است که سلیمانی یک قهرمان ملی ایران است. وی کاملا در کشورش مورد تحسین است. وی شجاعت زیادی در جنگ ایران و عراق نشان داد و پس از آن در جنگ سوریه،‌ این سلیمانی بود که داعش را شکست داد و این برای مردم ایران بسیار مهم است. دیدار ما، به عنوان نمایندگان تمامی مذاهب با هدف گرامیداشت یاد وی به دلیل تمامی کارهایی بود که برای ایران انجام داده بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала