توضیحات رئیس کل بانک مرکزی ایران در خصوص بازار ارز

© Sputnik / Pouya Mamaghani توضیحات رئیس کل بانک مرکزی ایران در خصوص بازار ارز
توضیحات رئیس کل بانک مرکزی ایران در خصوص بازار ارز - اسپوتنیک ایران
Telegram
رئیس کل بانک مرکزی ایران با توجه به تجارب اخیر، نرخ ارز در این کشور را قابل کنترل دانست.

به گزارش اسپوتنیک، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در خصوص نرخ ارز در این کشور بیان داشت: ارزش ذاتی نرخ ارز، با در نظر گرفتن متغیرهای اقتصادی، سیاسی و روانی، در مقایسه با نرخی که امروز در بازار خرید و فروش می شود، حتماً پایین تر است.

همتی بیان داشت: البته نمی توان محدودیت های ایجاد شده برای کشور را در نظر نگرفت. لیکن، ثبات نرخ حقیقی ارز، برای بانک مرکزی مهم است. نرخ خرید و فروش اعلامی صرافی های منتخب بازار نیز، برای جلوگیری از سفته بازی و آربیتراژ می باشد.

رئیس کل بانک مرکزی ایران در ادامه یادداشت اینستاگرامی خود می‌نویسد: تجربه دو سال اخیر بویژه تا مهر ماه ۹۸، نشان داده است نرخ ارز قابل کنترل است. علیرغم التهابات آبان سال ۹۸، ورود به لیست سیاه FATF، شیوع کرونا و افت شدید قیمت نفت و فرآورده ها که هر کدام به نوعی تأثیر افزایشی در نرخ داشتند، بانک مرکزی از تمام ظرفیت های خود برای اعاده ثبات استفاده کرد. لذا، شرایط بوجود آمده به خاطر کرونا و فشار موقت وارده به بازار ارز در فصل اول امسال و جو روانی ناشی از قطعنامه شورای حکام آژانس، نباید موجب دریافت سیگنال اشتباه بشود. علیرغم محدودیت درآمد نفت، موازنه مبادلات خارجی کشور مناسب است. بانک مرکزی نیز، علیرغم تداوم فشار آمریکا، ارز مورد نیاز فعالان اقتصادی را تأمین خواهد کرد.

View this post on Instagram

A post shared by عبدالناصر همتی (@abdolnaser_hemmati) on

همتی تصریح کرد: پیگیری آزاد سازی و دسترسی به منابع ارزی مسدودی متعلق به ایران، بصورت ویژه، در دستور کار بانک مرکزی و سایر دستگاهها قرار دارد. برخی را نتیجه گرفته ایم و نتایج عملی برخی دیگر نیز به تدریج مشخص خواهد شد.

وی در انتها افزود: صادرکنندگان، بایستی تتمه ارز حاصل از صادرات خود در سال ۹۸ را به روش های اعلامی بانک مرکزی، تا پایان تیرماه به چرخه اقتصاد کشور برگردانند. با توجه به حجم بالای تعهدات آنها، قطعاً در هفته های پیش رو شاهد تأثیر آن در بازار ارز خواهیم بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала