ایران اطلاعات جدیدی را در سالگرد سرنگونی پهپاد آمریکایی منتشر کرد

© Photo / Alex Evers/United States government workایران اطلاعات جدیدی را در سالگرد سرنگونی پهپاد آمریکایی منتشر کرد
ایران اطلاعات جدیدی را در سالگرد سرنگونی پهپاد آمریکایی منتشر کرد - اسپوتنیک ایران
Telegram
پدافند هوافضای سپاه اطلاعات جدیدی را از عملیات سرنگونی پهپاد آمریکایی MQ-4C در اختیار عموم قرار داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، پدافند هوافضای سپاه در سالگرد سرنگونی پهپاد آمریکایی MQ-4C آمریکا در 30‌ام خردادماه سال 1398، اطلاعات جدیدی از عملیات هدف قرار گرفتن این پهپاد را منتشر کرد.

بر این اساس، همزمان با پرواز پهپاد MQ-4C از پایگاه هوایی الظفره امارات، یک فروند هواپیمای گشت دریایی P-8 و یک فروند پهپاد MQ-9 آمریکایی نیز در حال پرواز در منطقه بوده که هواپیمای P-8 در فاصله 16 کیلومتری این پهپاد قرار داشته است. پهپاد آمریکایی پس از ارتفاع گرفتن به سمت تنگه هرمز پرواز می‌کند و در آن محدوده یکبار FIR ایران را نقض می‌کند و به سمت چابهار ادامه مسیر می‌دهد و پس از دور زدن و بازگشت در فاصله 490 کیلومتری توسط رادار کشف می شود.

پهپاد آمریکایی - اسپوتنیک ایران
پهپاد سرنگون شده آمریکایی در حریم هوایی ایران پرواز می کرد

راداری که این پهپاد را کشف کرده، می‌تواند به صورت سه بعدی در فاصله 500 کیلومتری بیش از 200 هدف را آشکار کند که این رادار نیز ساخت متخصصان داخلی در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است. پس از نقض FIR (مرز هوایی) ایران توسط این پهپاد، ماموریت هدف قرار دادن آن در محدوده زیر جاسک و کوه مبارک به دو سامانه مستقر واگذار می‌شود که هر دو سامانه بر روی آن قفل راداری انجام می‌دهند. رادار کشف سامانه این هدف را در ارتفاع 12 کیلومتری، سرعت 700 کیلومتر بر ساعت و فاصله 169 کیلومتری کشف کند.

سامانه سوم خرداد سرنگون‌کننده پهپاد در فاصله 120 کیلومتری روی این هدف قفل راداری را انجام می‌دهد و پس از آماده سازی موشک در فاصله 90 کیلومتری موشک شلیک می‌شود و اصابت موشک به هدف در فاصله 75 کیلومتری در آب‌های سرزمینی ایران صورت می‌گیرد. گفتنی است این پهپاد در زمان هدف قرار گرفتن در حال افزایش ارتفاع بوده و در زمان شلیک سامانه در ارتفاع 14 کیلومتری در حال پرواز بوده است.

همچنین هواپیمای سرنشین دار P-8 نیز در زمان سرنگونی پهپاد در فاصله 17 کیلومتری آن قرار داشته و MQ-9 نیز با P-8 حدود 17 کیلومتر فاصله داشته است.

پس از سرنگونی این پهپاد، علیرغم بیانیه آمریکایی‌ها و خصوصا رئیس جمهور این کشور، تحرک و واکنش تهاجمی خاصی از سوی آنها تا سه روز پس از آن صورت نگرفته و بعدا تعدادی جنگنده اف-22 و بمب افکن به منطقه آمده که تحرک نظامی خاصی از سوی آنها هم گزارش نمی‌شود.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала