اخراج صدها کارمند غول نفتی عربستان

© REUTERS / Hamad I Mohammedاخراج صدها کارمند غول نفتی عربستان
اخراج صدها کارمند غول نفتی عربستان  - اسپوتنیک ایران
Telegram
غول نفتی آرامکوی سعودی به دنبال رکود بازار جهانی نفت در بحبوحه شیوع ویروس کرونا، در ماه جاری اخراج صدها کارمند خود را آغاز می کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از  ایسنا، آرامکو مانند سایر شرکت‌های بزرگ نفتی پس از شیوع پاندمی ویروس کرونا که باعث سقوط شدید تقاضا و قیمت‌های نفت شد، هزینه سرمایه برای سال ۲۰۲۰ را کاهش داد. غول‌های نفتی در راستای کاهش هزینه ها حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از نیروی کار خود را تعدیل کرده اند.

منابع آگاه به رویترز اعلام کرده‌اند که اکثر کسانی که در آرامکو حذف می شوند، خارجی هستند. یک منبع آگاه برآورد کرد که ۵۰۰ نفر اخراج شده اند و تعدیل نیرو در آرامکو بر مبنای عملکرد و اقدامات مشابهی است که هر سال انجام می گیرد.

عربستان - اسپوتنیک ایران
کاهش صادرات نفت عربستان

این شرکت عربستان در بیانیه ای اعلام کرد خود را با فضای کسب و کار بسیار پیچیده و در حال تغییر که ناشی از پاندمی کووید ۱۹ است، تطبیق می دهد. ما مدام هزینه های عملیاتی خود را بررسی کرده و در مخارجمان در جایی که برای ادامه عملکرد خوب و سودآوری لازم است، بازنگری می کنیم. ما این بار در خصوص اقداماتمان اطلاعاتی منتشر نمی کنیم اما همه اقدامات ما برای تاب آوری و رقابت پذیری طراحی شده و رشد بلندمدت را هدف گرفته است.

در این بین، امین ناصر، مدیرعامل آرامکو اعلام کرد این شرکت از نقدینگی و وام برای پرداخت ۱۸.۷۵ میلیارد دلار سود نقدی به سهامداران در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ استفاده خواهد کرد.

این اظهارات پس از تکمیل خرید ۷۰ درصد از سهام غول پتروشیمی سابیک از صندوق سرمایه دولتی عربستان سعودی مطرح شد. ارزش این قرارداد ۶۹.۱ میلیارد دلار است و آرامکو پرداخت این مبلغ را در مدت سه سال تا سال ۲۰۲۸ انجام خواهد داد.

شرکت قطر پترولیوم نیز که یکی از بزرگترین شرکتهای انرژی جهان است هم برای مقابله با افت قیمت نفت و کاهش تقاضا، به اخراج کارگران خارجی و کاهش هزینه اقدام کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، کویت که یکی از تولیدکنندگان بزرگ نفت در خلیج فارس است نیز استخدام کارگران خارجی در صنعت نفت را به مدت یک سال متوقف کرده است.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала