گمانه زنی: تلفات کرونایی در ایران طی چه مدتی ادامه خواهد داشت ؟

© Sputnik / Soheil Ghanbarzadehگمانه زنی: تلفات کرونایی در ایران طی چه مدتی ادامه خواهد داشت ؟
گمانه زنی: تلفات کرونایی در ایران طی چه مدتی ادامه خواهد داشت ؟ - اسپوتنیک ایران
Telegram
معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران اعلام کرد پیش‌بینی می‌شود این کشور تا یک سال آینده درگیر کرونا باشد و مرگ و میرهای ناشی از آن همچنان ادامه داشته باشد.

به گزارش اسپوتنیک، دکتر ایرج حریرچی روز پنجشنبه در گفت‌ و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: وضعیت کلی کشور در حال حاضر باثبات است و تداوم این ثابت به رفتار اجتماعی مردم بستگی کامل دارد.

وی با اشاره به فرارسیدن تابستان و احتمال اوج‌گیری مسافرت‌ها و تجمعات، هشدار داد: مسافرت به مناطق ییلاقی و گردشگری باعث می‌شود تا ویروس از شهرها به روستای خوش آب و هوای مقصد گردشگری منتقل شود.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: تا زمانی که واکسن موثری پیدا نشود و بعد از آن هم تا زمان توزیع مناسب واکسن و تاثیر آن در دراز مدت، تنها راه مقابله پیشگیری از بیماری با رعایت فاصله‌گذاری و رعایت بهداشت فردی است.

حریرچی افزود: در مواردی که میزان عفونت در برخی شهرها افزایش پیدا کند، مجبور به قرنطینه و اعمال محدودیت‌های سختگیرانه خواهیم شد.

وی با بیان اینکه کرونا در استان‌های مختلف با میزان شیوع و همه‌گیری با فاصله زمانی رخ داده است، گفت:۱۰ استان کشور با وضعیت صعودی مواجه هستند و همین استان‌ها در دوره اسفند و فروردین مشکل چندانی نداشت و چرخش ویروس در آنها قابل توجه نبود.

برگزاری مراسم پرجمعیت ترحیم و عروسی ، دلیل اصلی شیوع کرونا در کردستان ایران  - اسپوتنیک ایران
برگزاری مراسم ترحیم و عروسی، دلیل اصلی شیوع کرونا در یکی از استان های ایران

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شیوع موج کرونا در این استان‌ها و رسیدن به قله را ناشی از رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی و و برگزاری مراسم‌های عزا و عروسی اعلام کرد و اظهار داشت: با توجه به این موضوع باید سیاستگذاری کشور با اجرای محلی را حتما داشته باشیم .

وی ادامه داد: در همین راستا ستاد ملی کرونا در حال تصویب آیین نامه‌ای است  گه طی آن در استان‌های با درگیری شدید با کرونا، تصمیمات استانی گرفته و اجرایی شود.

حریرچی راه حل اصلی مقابله با کرونا را افزایش آگاهی مردم اعلام کرد و افزود: شست و شوی مداوم دست‌ها، رعایت بهداشت فردی و استفاده از ماسک به محض خروج از منزل باید مورد توجه مردم باشد.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، خطرناک‌ترین کار در سرای کنونی را دیدار به بزرگان و افراد مسن فامیل دانست و تاکید کرد: در این دیدارها افراد ناقل بیماری که بدون علامت هستند طی نیم ساعت آنان را مبتلا به این بیماری کشنده می‌کنند.

وی از تامین یک دستگاه سی‌تی‌اسکن برای بیمارستان مریوان خبرداد و گفت: این دستگاه دیشب به سمت مریوان حمل شده است.

وی راه‌اندازی ۵۰ تخت آی‌سی در روزها اخیر در کردستان را گامی ارزنده از سوی دانشگاه علوم پزشکی این استان اعلام کرد و افزود: نیروی کار مناسبی در زمینه پرستاری در استان داریم که از ظرفیت آنان استفاده می‌کنیم.

وی گفت: استفاده از پوشش ماسک در سنندج را ضعیف بوده و روزانه ۵۰۰ نمونه آزمایش در این استان گرفته می‌شود و در این زمنیه مشکل خاصی وجود ندارد، اما دغدغه اصلی ما این است که مردم همکاری داشته باشند تا روند کرونا در کردستان نزولی شود و موج صعودی جدیدی نداشته باشیم.

طبق آخرین آمار مجموع بیماران کووید-۱۹ در کشور ایران  به ۱۹۷ هزار و ۶۴۷ نفر رسیده

و متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۸۷ بیمار کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری در این کشور به ۹۲۷۲ نفر رسیده است.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала