بیانیه وزارت امور خارجه ایران درخصوص ادعاهای اخیر دبیرخانه سازمان ملل متحد

© Sputnik / Siavash Sobhgahiبیانیه وزارت امور خارجه ایران درخصوص ادعاهای اخیر دبیرخانه سازمان ملل متحد
بیانیه وزارت امور خارجه ایران درخصوص ادعاهای اخیر دبیرخانه سازمان ملل متحد - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزارت امور خارجه ایران طی بیانیه‌ای ادعاهای اخیر دبیرخانه سازمان ملل متحد درباره نقش داشتن ایران در حمله سال گذشته نیروهای یمنی به تأسیسات نفتی عربستان را رد کرد.

به گزارش اسپوتنيک به نقل از تسنيم، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرد که ادعاهای دبیرخانه سازمان ملل متحد مبنی بر نقش داشتن ایران در حمله نیروهای یمنی به تأسیسات نفتی عربستان در سپتامبر گذشته (شهریورماه 98) صرفاً تحت فشارهای سیاسی رژیم‌های آمریکا و عربستان مطرح شده و متهم سازی دولتها با فرایندهای خودساخته و ضوابط خودسرانه بدعت خطرناکی است که مورد تایید جامعه بین المللی نیست.

اعلام نظر سازمان ملل درباره منشأ موشک هایی که به اهداف سعودی حمله کردند - اسپوتنیک ایران
اعلام نظر سازمان ملل درباره منشأ موشک هایی که به اهداف سعودی حمله کردند

بدينوسيله ایران، مراتب نگرانی عمیق خود را در قبال استفاده ابزاری از دبیرخانه سازمان ملل متحد برای اهداف سیاسی ابراز می دارد.

 در حالی که دبیرخانه بر اساس تفسیر غیرمعمول از قطعنامه 2231 تاکنون از گزارش موارد متعدد نقض برجام توسط آمریکا و کشورهای اروپایی خودداری کرده و حتی با خروج آمریکا از برجام که نقض آشکار قطعنامه 2231 است در نهایتِ تسامح و ابهام برخورد کرده است؛ اما در موضوعی که دبیرخانه طبق ترتیبات مرتبط با اجرای قطعنامه 2231 اساسا اختیاری در آن ندارد ورود کرده و اقدام به تهیه گزارش به اصطلاح تخصصی می کند.

در اين بيانيه آمده است که وضعیت امروز منطقه نتیجه مستقیم سیاست های غلط آمریکا و رژیم کودک کش عربستان است. چگونه است که هیچ توجهی به فروش سلاح های مرگبار به عربستان که استفاده از آنها علیه مردم بی دفاع یمن بر همگان چون روز روشن است، نمی شود اما تیم های تحقیقاتی برای جستجو در زباله های عربستان اعزام می شوند تا مگر مدرکی برای ادعاهای بی پایه آمریکا ساخته شود؟

در ادامه اين بيانيه آمده است که آمریکا خود بزرگترین ناقض قطعنامه 2231 شورای امنیت است و هیچ کس نمی تواند دامان آن کشور را از نقض گسترده قوانین بین المللی مبرا سازد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала